Reforma pensiilor magistraţilor intră în linie dreaptă. Proiectul revizuit de Guvern va fi făcut public
Urmează o săptămână de foc pentru noua formă a legii pensiilor magistraţilor. Proiectul revizuit de Guvern va fi public la începutul săptămânii, iar coaliţia majoritară este obligată să adopte un punct de vedere unitar. Premierul Ilie Bolojan a propus ca magistraţii să aibă o pensie care să nu depășească 70 la sută din salariul net, adică maximum 3.200 de euro, în loc de 5.000 de euro, cât este acum.
Primul ministru a propus ca pensiile magistraţilor să fie 70% din ultimul salariu, ceea ce ar însemna o pensie medie de 3.200 de euro, în loc de 5.000 de euro cât este acum. Ilie Bolojan consideră că este o discrepanţă foarte mare între pensiile românilor şi cele ale magistraţilor.
Ilie Bolojan, prim-ministrul României: O pensie cu care astăzi se iese din magistratură este aproape 5.000 de euro. Gândiți-vă că o pensie medie în România este 550-600 de euro. O diferență foarte mare între pensia medie și pensia din magistratură.
De veniturile și pensiile foarte mari din magistratură sunt nemulțumiți și sutele de protestatari care s-au adunat în fața Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
Sorin Ioniţă, președinte Expert Forum: De fapt, asta e discrepanța mare la noi și anormalitatea României. Diferența dintre aceste vârfuri salariale, care sunt, totuși, în sectoul public, și media. Pentru că da, ei sunt plătiți bine, magistrații și în alte țări, dar nu la proporțiile astea.
Potrivit deputatei USR Corina Anastasiu, în ţările din Vestul Europei, pensia medie a magistraţilor se situează, undeva, între 45 şi 65% din ultimul salariu, în vreme ce în România este aproape 100% din ultimul venit din activitate.
În plus, veniturile magistraţilor, mai ales ale celor de la vârful sistemului de justiţie, sunt și mai mari. Potrivit unei analize a cotidianului Libertatea, pe baza declaraţiilor de avere, membrii CSM câştigă lunar între 7.000 şi 17.000 de euro.

