O navă sub pavilion elvețian care se deplasa spre Viena a eșuat pe Dunăre, în județul Mehedinți
Croazieră cu emoții pentru 234 de persoane aflate la bordul unei nave sub pavilion elvețian, care se deplasa spre Viena. Vasul a eşuat pe Dunăre pe un prag de nisip, din cauza debitului foarte scăzut.
Incidentul s-a petrecut în dreptul localităţii Gârla Mare din Mehedinţi.
Nici vasul şi nici oamenii aflaţi la bord nu au avut de suferit. Au trebuit însă să aștepte 27 de ore până când nava și-a reluat cursa. Și nu datorită manevrelor de repunere pe linia de plutire, cu ajutorul unei alte ambarcațiuni, care au eșuat, ci pentru că între timp nivelul apei a început să crească.
Totuși, nu este exclus ca incidentul să fi fost cauzat și de o eroare de pilotaj, pe fondul debitelor scăzute.
În această perioadă, nivelul Dunării este sub media multianuală.
În următoarele zile însă este așteptată o creștere a debitului până la 3.000 de metri cubi pe secundă.

