Navele de croazieră încep să revină pe Dunăre, după ce pandemia de Covid-19 a paralizat turismul global şi a forţat touroperatorii să suspende călătoriile, transmite Reuters, citată de Agerpres.
După criza din primăvară când au ramas închise din cauza restricțiilor, pensiunile din Clisura Dunării sunt acum pline ochi de turiști. Proprietarii spun că luna lui cuptor și începutul vacanței au adus la mal de fluviu peste 2000 de turiști. Iar zona oferă nu doar posibilitatea de a face plajă, ci și croaziere pe Dunare și chiar drumeții.
Restaurantele sârbeşti sunt renumite pentru zecile de preparate tradiţionale, dar mai ales pentru modul ireproşabil în care clienţii sunt serviţi. Nici nu este de mirare că zeci de români preferă să treacă Dunărea pentru petrecerea dintre ani. Și tot pentru o petrecere de pomină se pregătesc și peste 1000 de gălăţeni care au reușit să cumpere un bilet la Revelionul pensionarilor.
Vecinii sârbi ne dau lecţii despre cum să ne promovăm turismul. Au înteles că șansa lor să facă profituri foarte bune este să aibă mulți turiști, așa că fac tot ce se poate să-i atragă în hotelurile lor. Şi chiar reușesc, organizând croaziere pe Dunăre, cu mâncare și muzică, dar şi excursii la obiectivele turistice din zonă.