Nou protest al popoarelor indigene la COP 30. „Pădurea noastră nu este de vânzare. Noi suntem cei care protejează clima. Amazonul nu poate fi distrus pentru a îmbogăți marile corporații”

André Corrêa do Lago, COP30 / Profimedia Images
15 noiembrie 2025, 13:37 (actualizat 15 noiembrie 2025, 13:40)

Aproximativ 100 de protestatari indigeni au blocat vineri, timp de 90 de minute, intrarea principală la conferința Națiunilor Unite privind clima, aflată la marginea Amazonului brazilian, într-o confruntare pașnică care s-a încheiat după o lungă discuție cu președintele André Corrêa do Lago, care a ținut în brațe bebelușul unui protestatar.

Personalul militar brazilian a împiedicat manifestanții să intre în locul care găzduiește întâlnirile COP30 din Belem, dar nu a existat nicio altercație fizică. Protestatarii, majoritatea în haine tradiționale indigene, au format un lanț uman în jurul intrării pentru a împiedica oamenii să intre la întâlnirile programate. Alte grupuri de activiști au format un lanț secundar în jurul lor.

„Nimeni nu intră, nimeni nu iese”, a fost una dintre scandările principale ale demonstrației.

A fost a doua oară în patru zile când protestatarii au perturbat discuțiile despre climă, pe care organizatorii le-au promovat ca fiind o modalitate de a emancipa și de a celebra popoarele native.

Membrii grupului indigen Munduruku au condus demonstrația care a blocat intrarea principală, cerând o întâlnire cu președintele brazilian Luiz Inácio Lula da Silva.

„Domnule președinte Lula, suntem aici în fața COP pentru că vrem să ne ascultați. Refuzăm să fim sacrificați pentru agrobusiness”, au declarat protestatarii într-o declarație scrisă în portugheză, publicată de Mișcarea Munduruku Ipereg Ayu. „Pădurea noastră nu este de vânzare. Noi suntem cei care protejează clima, iar Amazonul nu poate continua să fie distrus pentru a îmbogăți marile corporații.”

Liderii Munduruku au avut o serie de revendicări pentru Brazilia. Acestea includ revocarea planurilor de dezvoltare comercială a râurilor, anularea unui proiect de cale ferată, care a stârnit temeri legate de defrișări, și delimitări mai clare ale teritoriilor indigene. De asemenea, doresc respingerea creditelor de carbon pentru defrișări.

În timpul celor 90 de minute de blocaj, participanții la conferință au fost redirecționați, iar delegații au intrat în locație printr-o altă ușă. Personalul ONU s-a grăbit să mute detectoarele de metale la intrarea laterală, în timp ce sute de oameni formau cozi lungi.

Protestul din fața locației a început în jurul orei 7:30 dimineața, intrarea principală fiind blocată aproximativ 30 de minute.

Președintele conferinței, André Corrêa do Lago, un diplomat brazilian, s-a întâlnit cu grupul în timp ce aceștia blocau intrarea. El a ținut în brațe bebelușul unui protestatar în timp ce vorbea.

După o discuție prelungită, do Lago și protestatarii s-au îndepărtat împreună de intrare, care s-a deschis la ora 9:37.

Convenția-cadru a Națiunilor Unite privind schimbările climatice le-a spus participanților la conferință „nu există niciun pericol” în ceea ce au numit o demonstrație pașnică.

Paolo Destilo, din cadrul grupului de mediu Debt for Climate, s-a alăturat lanțului uman care înconjura protestatarii, spunând că dorește să ofere comunităților indigene șansa de a-și face vocea auzită.

„Acest lucru merită orice întârziere a conferinței”, a spus el, adăugând: „Dacă aceasta va fi într-adevăr COP a popoarelor indigene, așa cum continuă să spună oficialii, aceste tipuri de demonstrații ar trebui să fie binevenite la COP30.”

„Ar trebui să privim acest lucru ca pe un mesaj și un semnal din partea popoarelor indigene, care nu au văzut niciun progres în ultimii 33 de ani de COP, că toate aceste conversații nu au dus la acțiuni”, a spus veteranul activist anti-combustibili fosili, Harjeet Singh. „Ei sunt custozii biodiversității și ai climei și, în mod evident, nu sunt mulțumiți de modul în care decurge acest proces.”

„Împărtășim frustrările pe care negocierile nu le-au adus”, a spus Singh. „Și singura modalitate de a aborda aceste frustrări comune este prin abordarea efectivă a crizei climatice.”

Demonstrația are loc după un incident de marți seară, în care demonstranții indigeni au dat năvală la intrarea în locația principală, ciocnindu-se cu agenții de securitate și rănind uşor doi gardieni.

Demonstrațiile păreau să se intensifice spre sfârșitul săptămânii.

Sâmbăta, la sfârșitul primei săptămâni a conferinței, este în mod tradițional ziua celor mai mari proteste din timpul discuțiilor climatice ale Națiunilor Unite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite