Proteste violente la COP30, conferinţa anuală a ONU privind schimbările climatice, care are loc în Brazilia
Proteste violente la summitul mondial al climei din Brazilia: activiştii și indigeni au rupt cordoanele de securitate şi au intrat cu forţa în clădire. După o scurtă altercație, forțele de ordine au reușit să preia controlul – dar nu înainte de a face apel la delegațiile internaționale să plece din clădire. La summitul climatic participă și cetățeni români, inclusiv ca reprezentanți ai unor organizații non-guvernamentale.
Un grup de activiști s-a ciocnit marți cu forțele de securitate la cel de-al 30-lea summit climatic mondial din Belem, în Amazonul brazilian. Protestatarii au încercat să intre cu forța în sala principală la sfârșitul zilei, când delegaţii părăseau sala.
Nu a fost clar dacă cineva a fost rănit. Locul a fost complet securizat, iar autoritățile braziliene și ale ONU investighează Incidentul.
La COP 30, negocierile cu privire la problemele climatice continuă. Este o ediţie importantă, inclusiv pentru că are loc la 10 ani după adoptarea Acordului de la Paris.
Deşi omenirea a făcut progrese, inclusiv prin creşterea energiei regenerabile, nu sunt suficiente pentru a menţine încălzirea globală Sub ţinta de +1,5 °C.
Reuniunea este afectată şi de faptul că Statele Unite o boicotează practic, netrimiţând niciun delegat de rang înalt, după ce preşedintele Donald Trump a declarat la ONU că schimbările climatice sunt, cităm, cea mai mare păcăleală din istoria umanităţii.
Nici India nu participă şi nici China, deşi statul comunist este în prezent cel mai mare producător de energie regenerabilă din lume.

