Noi negocieri pentru salariile personalului medical. Sindicaliștii Federației Solidaritatea Sanitară nu renunță la proteste

5 februarie 2024, 19:21


Se caută în continuare soluții pentru ca salariile angajaților din Sănătate să crească cu 20%, așa cum cer unii dintre sindicaliști. La negocierile cu Guvernul, aceștia nu au primit răspunsul așteptat: salariul de bază va crește doar cu 15 procente, iar majorarea se va face în două tranșe și nu toți angajații vor primi același procent. Răspunsul i-a nemulțumit pe sindicaliștii de la Federația Solidaritatea Sanitară, care spun că vor continua protestele.

O oră au discutat sindicaliștii Sanitas și cei ai Federației Solidaritatea Sanitară cu premierul Marcel Ciolacu. Întâlnirea s-a terminat cu concluzii diferite.

Leonard Bărăscu, președinte Sanitas: „Salariile de bază vor crește în următoarea perioadă cu cei 5% și încă 15 % pe care ni i-a promis guvernul. Anvelopa salarială e o greșeală de interpretare.”

Viorel Rotilă, manager Solidaritatea Sanitară: „Pe modelul actual pe oferta lor, ce au prezentat astăzi, creșterea veniturilor medii ale angajaților din sănătate totală, incluzând cei 5 % care s-au dat la începutul acestui an, va fi de 13,9 %.”

La sfârșitul lunii ianuarie, Executivul anunța că ar fi găsit bani doar pentru o majorare cu 15 procente a fondului de salarii pentru sectorul sanitar. Ar fi însă și condiții pentru împărțirea banilor.

Iulian Pope, prim vicepreședinte Solidaritatea Sanitară: „Astăzi am convenit care vor fi cele două tranșe, nu neapărat egale. (…) Toate categoriile profesionale vor primi o creștere a salariului de bază, nu știm să vă spunem această creștere în bani ce va însemna pentru fiecare.”

Peste 200 de mii de angajați din sănătate ar urma să beneficieze de majorări salariale. Pentru aceste creșteri, Ministerul Finanțelor a calculat un impact de 2,5 miliarde lei.

Sindicaliștii Federației Solidaritatea Sanitară spun că nu renunță la proteste. În săptămânile următoare vor avea trei acțiuni de pichetare și spun că, dacă nu primesc majorările pe care și le doresc, vor organiza pe 11 martie un protest în Piața Victoriei cu 5 mii de oameni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite