Noi detalii în cazul grupării infracţionale organizate specializată în trafic de transfugi. Migranții plăteau între 10.000 și 12.000 de euro

30 iulie 2024, 09:00

Apar noi detalii în cazul grupării infracţionale organizate specializată pe trafic de migranţi, care a fost destructurată de procurorii DIICOT. Migranţii care erau aduşi în România și transportaţi apoi spre Austria sau Germania plăteau între 10.000 și 12.000 de euro, în funcţie de numărul de zile în care li se asigurau cazare şi hrană.

Gruparea s-a format la sfârșitul anului 2023, din cetățeni români și sirieni și funcționa pe mai multe paliere. Facilitarea trecerii frauduloase a frontierei României, călăuzire și transfer, găzduirea migranților în mai multe locații din vestul țării și din București și transportul lor către alte state din Europa.

Liderii grupării au racolat mai multe persoane cu rol de transportatori locali, care atrase de câștigarea unor sume de bani într-un timp relativ scurt au aderar la această grupare.

Activitatea infracțională este monitorizată de anchetatori de la începutul acestui an, iar în tot acest timp s-au făcut cinci transporturi de migranți pe ruta Turcia-Bulgaria-România-Ungaria-Austria sau Germania.

70 de migranți au fost aduși sau scoși ilegal din România, cu precădere în camioane. Un migrant plătea între 10.000 și 12.000 de euro, în funcție de numărul de zile de cazare și pentru care primea mâncare.

În urma perchezițiilor de marți, din vestul țării, dar din București, polițiștii au ridicat mai multe sume de bani în lei și euro, dar și documente.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite