Nicușor Dan: Un guvern minoritar este puțin probabil. Acum nu există alternativă la Bolojan. Coaliția funcționează, dar cu opinteli
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că este “puţin probabil, în momentul ăsta”, să se ajungă la o guvernare cu un guvern minoritar și că în momentul de față nu există altă variantă pentru funcția de premier. Şeful statului a declarat joi seara că, după ce a avut discuţii cu liderii PNL, PSD şi USR, situaţia în coaliţie este una stabilă, chiar dacă aceasta funcționează “cu opinteli”.
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat că actuala coaliţie de guvernare funcţionează, însă percepţia cu privire la modul în care acest lucru se întâmplă provoacă discuţii în rândurile investitorilor.
”E un protocol, nimeni nu dă semne că ar vrea să încalce protocolul ăsta, mergem înainte”, a declarat președintele joi seara, la Digi 24.
Întrebat dacă PSD i-a solicitat plecarea lui Ilie Bolojan din fruntea Guvernului, președintele a răspuns: ”Nu trebuie să îmi ceară mie, este un acord politic între patru partide, e foarte bine că ele şi-au asumat asta. […] Mai departe e politică, oameni care de-a lungul timpului au să-şi plătească poliţe unul altuia, vorbesc de membri, nu de liderii de partid”.
”Dincolo de asta, eu văd că această coaliţie funcţionează. Cu opinteli, durează până se iau decizii”, a subliniat Nicușor Dan.
Președintele spune că Bolojan a vorbit ”teoretic” despre un guvern minoritar
În ceea ce priveşte afirmaţia lui Bolojan cu privire la eventualitatea unui guvern minoritar, Nicuşor Dan a explicat că şeful Guvernului a vorbit ca un matematician care ia în calcul posibilităţi.
”Ştiţi că domnul Bolojan a făcut studii de matematică. În matematică, iei toate… dacă cineva te întreabă: e posibil? răspunzi: da, e posibil. Dar e puţin probabil în momentul ăsta. Dumnealui a răspuns teoretic. În momentul acesta există un angajament de care niciunul din cele patru partide plus minorităţile naţionale nu s-au dezis, de a face parte din guvernare. (…)“
Am discutat cu Bolojan, Fritz și Grindeanu. Nu există lucruri care să ne îngrijoreze
Președintele a declarat că a discutat, pe rând, cu liderii partidelor din coaliție, Ilie Bolojan, Sorin Grindeanu și Dominic Fritz, și nu există ‘lucruri care să ne îngrijoreze’, iar coaliția funcționează ‘cu opinteli’.
“În momentul ăsta există un angajament pe care niciunul dintre cele patru partide, plus minoritățile naționale nu s-au dezis de a face parte din guvernare. (…) Pe chestiuni punctuale am mai mediat între liderii coaliției. Săptămâna asta am discutat cu fiecare dintre cei trei lideri, și cu domnul Bolojan și cu domnul Fritz și cu Sorin Grindeanu. I-am chemat pe câte unul la început de an cu toate subiectele, să vedem cum începe anul și nu există, în ceea ce privește politicile publice, bineînțeles că există puncte de vedere diferite, dar nu există lucruri care să ne îngrijoreze“, a spus Nicușor Dan, la Digi 24.
El a adăugat că este un acord politic între partidele din coaliție și că mai departe e vorba de politică, de ‘oameni care de-a lungul timpului au să-și plătească polițe unul altuia’, referindu-se la membri, nu la liderii de partide.
“Au publicuri foarte diferite. Dincolo de asta eu văd că această coaliție funcționează, cu opinteli, durează până se iau deciziile, dar dincolo de asta…”, a afirmat șeful statului.
Nu există alternativă la Ilie Bolojan
Întrebat dacă anul acesta se poate guverna fără Ilie Bolojan, Nicuşor Dan a răspuns: ”În momentul de faţă, nu există o altă alternativă. PNL-ul are un preşedinte, preşedintele ocupă poziţia de prim-ministru, ăsta e contextul în care suntem”.
Preşedintele a evitat să spună dacă este sau nu de acord cu opiniile celor care consideră că PSD blochează reforme pe care Guvernul şi le propune, el explicând că publicul fiecăruia dintre partidele din coaliţie doreşte lucruri diferite, iar din această cauză este dificilă ajungerea la acorduri pe unele teme.
”Aşa cum am spus, fiecare din partidele astea are un public şi se întâmplă că publicurile lor îşi doresc altceva”, a spus el.

