Nicușor Dan: ”Nu văd motive pentru care această coaliție să nu continue să funcționeze în baza protocolului”

17 February 2026, 14:29

Coaliţia poate funcţiona în această formulă, în ciuda neînţelegerilor care apar, spune preşedintele Nicuşor Dan. Şeful statului a făcut aceste declarații la Radio România Actualităţi.

Nicușor Dan, președintele României: Nu văd motive pentru care această coaliție să nu continue să funcționeze în baza protocolului. Când ne uităm la funcționarea coaliție trebuie să ne uităm la deciziile de ordin juridic, legislativ, administrativ pe care le ia și ce am văzut până acum cu întârzierea pe care ați remarcat-o. Deciziile ajung să fie luate.

Declarațiile președintelui Nicușor Dan au loc în contextul în care va avea marți consultări cu liderii partidelor de la guvernare, care sunt așteptați la Palatul Cotroceni, de la ora 15:00. 

 Luni seară, coaliţia a făcut un pas important pentru reforma în administraţie. Compromisul a apărut într-o ședință a liderilor după ce trei miniştri PSD blocaseră avizele pentru Ordonanța de Urgenţă care stabilește tăieri. 

Coaliția a agreat reforma administrației prin OUG. Ce domenii sunt exceptate de la tăierile salariale

După o ședință de trei ore, Coaliția a decis să adopte reforma administrației și pachetul de relansare prin ordonanță de urgență. Reforma va duce la scăderea cheltuielilor cu salariile bugetarilor cu 10%, potrivit comunicatului. În domeniile educație, sănătate, cultură și apărare, reducerile nu vor viza salariile specialiștilor. Fiecare minister va avea modalitatea proprie de atingere a țintei de reducere, nu exclusiv din fondul de salarii, potrivit explicaților guvernului.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite