Preşedintele Nicuşor Dan s-a întâlnit cu liderii coaliţiei de guvernare, la Palatul Cotroceni
Liderii partidelor de la guvernare au avut consultări cu președintele Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni. Discuțiile au vizat măsurile economice, inclusiv ordonanțele privind reducerea cheltuielilor și eliminarea unor sporuri, precum și bugetul acestui an. Luni seară, coaliţia a făcut un pas important pentru reforma în administraţie. Compromisul a apărut într-o ședință a liderilor, după ce trei miniştri PSD blocaseră avizele pentru ordonanța de urgenţă care stabilește tăieri.
Președintele Nicuşor Dan a discutat aproape trei ore cu liderii partidelor de la guvernare, la Palatul Cotroceni. Nu a fost anunțată o ordine de zi, însă discuțiile au vizat măsurile economice, inclusiv ordonanțele privind reducerea cheltuielilor și eliminarea unor sporuri, precum și bugetul acestui an.
Şedinţa convocată pentru ora 15:00 are loc la o zi după ce liderii coaliţiei au stabilit mai multe măsuri bugetare.
Discuțiile au loc în contextul în care există foarte multe neînțelegeri și o luare a deciziilor destul de lentă, după cum a declarat președintele Nicușor Dan în interviul de la Radio România.
Șeful statului a spus că este o întâlnire normală, obișnuită, de început de sesiune parlamentară în contextul în care sunt foarte multe subiecte asupra cărora planează semne de întrebare: începând de la numirea șefilor de Parchete și până la nominalizarea celor care vor ocupa funcții în Serviciile de Informații.
Se va discuta, cel mai probabil, despre proiectul de buget pentru anul 2026, care s-ar putea să nu fie gata până la finalul lunii februarie, după cum se preconiza.
Liderul UDMR Kelemen Hunor a precizat că norma de hrană pentru bugetari ar putea fi eliminată pentru anumite categorii de angajați, în urma discuțiilor din cadrul coaliției de guvernare. Acesta a afirmat că peste 2,4 miliarde de lei se cheltuiesc anual pentru această normă de hrană a angajaților.
Coaliția analizează varianta eliminării normei de hrană pentru anumite categorii de angajați. Care este impactul bugetar
Pentru Armată și Ministerul de Interne se cheltuiesc 800 de milioane de lei anual, iar în acest context se ia în discuție eliminarea normelor de hrană.
Conform surselor TVR INFO, discuțiile ar fi să elimine norma de hrană pentru civili, pentru funcționarii publici, dar și pentru angajații din ministerele Apărării și MAI, care stau în birouri. Discuțiile ar fi pornit în trecut de la fostul ministru al Apărării Ionuț Moșteanu, care a spus că de norma de hrană ar trebui să beneficieze cei care muncesc pe teren.
Întâlnirea şefului statului cu liderii coaliţiei de guvernare are loc la o zi după ce aceştia au stabilit mai multe măsuri bugetare.
Social democrații au cerut în ședința coaliției mai multe excepții, și anume că legea privind reducerile cu 10% din instituții să nu se aplice pentru instituțiile din zona ordinii publice, Siguranței Naționale, Educație, Sănătate și Cultură.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Propunerea a venit de la Ministerul Sănătății, pentru că așa cum am spus de multe ori, tăierea cu 10% a veniturilor personalului medical ar însemna o criză fără precedent în sistemul de sănătate. Noi am venit cu măsuri reale de reformă. Când spun reformă, mă refer la lucruri pe care sistemul de sănătate le așteaptă de ani de zile: reformarea sistemul în care se realizează gărzile, adică introducerea a celor trei categorii, modul în care se calculează tariful pe caz ponderat pentru unitățile sanitare, reclasificarea spitalelor. Lista poate continua. Mulțumesc liderilor din coaliție că au înțeles particularitățile sistemului de sănătate și că au acceptat propunerea Ministerului Sănătății.
Reforma administraţiei publice şi pachetul de relansare economică au fost finalizate şi vor fi adoptate prin ordonanţă de urgenţă imediat după încheierea avizării, cu câteva amendamente care privesc instituţiile din sistemul de apărare, ordine publică, siguranţă naţională, educaţie, sănătate şi cultură, după cum au stabilit luni liderii celor patru partide ale coaliţiei de guvernare şi ai grupului minorităţilor naţionale.
Potrivit unei informări transmise la finalul şedinţei, liderii coaliţiei de guvernare au luat luni o serie de decizii aplicabile în perioada imediat următoare.
Astfel, reforma administraţiei centrale şi locale şi pachetul de relansare economică “au fost finalizate şi vor fi adoptate prin ordonanţă de urgenţă a Guvernului imediat după încheierea avizării, în formele deja convenite, cu câteva amendamente care privesc instituţiile din sistemul de apărare, ordine publică, siguranţă naţională, educaţie, sănătate şi cultură, care vor realiza economiile prin metode ce vor fi stabilite conform specificului domeniului”.
Coaliția a agreat reforma administrației prin OUG. Ce domenii sunt exceptate de la tăierile salariale
“Principiul reconfirmat este că reducerile cheltuielilor salariale realizate de ministere în anul 2025 vor fi luate în calculul reducerii totale de 10%”, se arată în informare.
Totodată, în privinţa taxelor şi impozitelor locale, coaliţia a decis “să se lucreze pe câteva propuneri de modificări care privesc situaţia creată în urma aplicării cotelor de supraimpozitare, situaţia clădirilor mai vechi de 50 de ani şi persoanele cu dizabilităţi”.
De asemenea, a fost creat un grup de lucru care va propune soluţiile finale.

