Nicușor Dan: În zona de dezinformare încă nu suntem bine. Nu avem mecanisme de detectare automată a campaniilor de dezinformare
România trebuie să se adapteze la riscurile din zona digitală, a transmis preşedintele Nicuşor Dan la Summitul pentru guvernanţă digitală. Inteligenţa artificială va fi esenţială în următorii ani, iar cât timp războaiele sunt inclusiv la nivel cibernetic, măsuri trebuie luate şi în privinţa dezinformării.
“În privinţa zonei de securitate propriu-zisă, aici avem bineînţeles zona „cyber”, în care, în opinia mea, statul român e destul de bine. Bineînţeles că tehnologia avansează şi noi trebuie să avansăm odată cu ea – şi este zona de dezinformare în care încă nu suntem bine. Adică nu avem acele mecanisme de detectare automată a campaniilor de dezinformare şi modul în care instituţiile statului comunică prin raportare la peisajul comunicaţional nu este deloc structurat“, a menţionat Nicuşor Dan.
Președintele a subliniat că este nevoie ca autorităţile statului şi media să recâştige încrederea în faţa cetăţenilor şi acesta este un proces care va dura.
„Dacă venim strict în zona de tehnologie, aici e nevoie să detectezi în timp real o campanie de dezinformare, în mod automat, pentru că aşa nu-ţi ajung oamenii ca să culegi toate lucrurile care pot să fie spuse. Deci, să nu laşi timp ca o campanie să devină – pentru o parte importantă din populaţie – adevăr. Ăsta este un lucru şi din nou, cum spuneam mai devreme, să reuşeşti ca în comunicarea instituţiilor statului, care trebuie să spună adevărul lor, ea să fie coordonată şi să aibă cu adevărat impact. În momentul de faţă – dau aşa absolut la întâmplare – un comunicat al Ministerului Apărării nu ştiu dacă ajunge la doi la mie din populaţie”, a mai spus Nicuşor Dan.

