Nicușor Dan: Avem voință, dar lipsește partea de guvernanță în stat. Încurajez mediul privat să vină cu proiecte deja scrise
Digitalizarea reprezintă un instrument pentru stat într-o competiţie care devine tot mai dură, prin care se oferă “timp” oamenilor şi economiei, a declarat, marţi, preşedintele Nicuşor Dan, susţinând că “lipseşte partea de guvernanţă din statul român”.
“Vorbind de digitalizare, nu este un scop în sine, ci (…) a da timp oamenilor, a da timp economiei, a da timp românilor din diaspora şi a da un instrument statului într-o competiţie care devine tot mai dură”, a afirmat Nicuşor Dan, la Summitul pentru Guvernanţă Digitală 2025, eveniment organizat de Edge Institute şi desfăşurat sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României.
El a subliniat că transformarea digitală oferă o serie de beneficii.
“Beneficiile transformării digitale: o administraţie, cum am spus, care dă timp oamenilor şi economiei, o administraţie care dă timp oamenilor din diaspora, care nu mai trebuie să se ducă să caute consulatul cel mai apropiat; corupţia, una dintre preocupările principale ale românilor, vine în mare parte din posibilitatea funcţionarului de a lua o plajă largă de decizii – în momentul în care prin digitalizare ajungem să structurăm procesul această acţiune a funcţionarilor devine mai restrânsă şi fenomenul de corupţie se restrânge şi el; evaziunea fiscală – acelaşi lucru”, a explicat preşedintele.
Potrivit acestuia, inteligenţa artificială o să devină esenţială în următorii ani.
“Inteligenţa artificială o să devină esenţială în anii care urmează şi atunci suntem obligaţi să ne aliniem, să ne dezvoltăm şi, din fericire, avem nişte atuuri pe care dacă vom reuşi să colaborăm o să reuşim să le fructificăm”, a adăugat şeful statului.
Nicuşor Dan a evidenţiat, totodată, importanţa securităţii cibernetice.
“Securitatea s-a schimbat la nivel global şi partea hibridă a devenit esenţială, războaiele se desfăşoară şi în spaţiul cibernetic şi, atunci, un stat care trebuie să-şi apere suveranitatea trebuie să o facă în spaţiul cibernetic”, a spus el.
Conform preşedintelui, având în vedere dezinformarea, statul trebuie să-şi dezvolte şi instrumentele care să garanteze democraţie în comunicarea sa.
“Am văzut deja şi vedem avem o campanie chiar zilele astea şi o vedem şi acum şi, din nou, nu mai este o problemă electorală de cine câştigă dintre nişte competitori, e o chestiune care ţine chiar de democraţia însăşi şi de încrederea în mecanisme democratice şi aici din nou statul trebuie să-şi dezvolte acele instrumente care să garanteze o democraţie în comunicarea sa, comunicarea online a oamenilor şi a actorilor”, a explicat Nicuşor Dan.
În opinia sa, există voinţă pe mai multe paliere, dar lipseşte colaborarea.
“Avem voinţă pe mai multe paliere, avem competenţe pe mai multe paliere, ce lipseşte este colaborarea între toate aceste structuri. (…) Până când statul acesta o să fie în stare să asimileze idei să le transforme în proiecte, estimez doi ani din momentul ăsta, vă încurajez pe cei din privat să veniţi cu procese deja elaborate, analize deja elaborate, proiecte de acte normative deja scrise pentru a câştiga timp. Deci, vă asigur că voinţă există la toate nivelurile, încă lipseşte partea de guvernanţă în statul român şi ca să câştigăm timp putem să compensăm”, a transmis preşedintele Nicuşor Dan.
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, marţi, că nu există o colaborare între instituţii pentru ca informaţiile de care e nevoie pentru a lua decizii să fie puse într-un mod structurat, organizat şi stabil, menţionând că l-a deranjat cel mai tare că de multe ori informaţiile primite din anumite zone sunt diferite şi nu e normal.
“Ai nevoie de o administraţie care lucrează cu date, foarte important şi ca să iei decizia şi probabil că ăsta este, în perioada pe care am petrecut-o aici, ăsta a fost lucrul care m-a (…) nu ştiu dacă şocat e cuvântul, dar m-a deranjat cel mai tare că de multe ori informaţiile pe care le primeşti din diferite zone sunt diferite sau diferă de la o lună la alta şi nu e normal. Tocmai pentru că nu există o structură şi o colaborare între instituţii, astfel încât informaţiile de care ai nevoie pentru a lua decizii să fie puse într-un mod structurat, organizat şi stabil. Ăsta este un lucru care ţine de funcţionarea statului”, a afirmat Nicuşor Dan, la Summitul pentru Guvernanţă Digitală 2025, întrebat cum vede integrarea tehnologiei în Strategia de apărare a ţării.
Nicuşor Dan a spus că statul nu are mecanismele de detectare automată a campaniilor de dezinformare şi interacţiunea dintre stat cu cetăţenii şi cu mediul de afaceri este de multe ori deficitară.
“Un alt lucru este interacţiunea cu cetăţenii şi cu mediul de afaceri şi interfaţa între stat şi cei care trebuie să-l folosească este de multe ori deficitară. Asta este corelată, dacă vorbim de Strategia naţională de apărare, cu încrederea oamenilor în stat, care este esenţială”, a adăugat preşedintele.
Acesta a mai spus că statul român este bine pe zona “cyber”, dar nu şi pe zona de dezinformare.
“În privinţa zonei de securitate propriu-zisă, aici avem bineînţeles zona “cyber”, în care, în opinia mea, statul român e destul de bine. Bineînţeles că tehnologia avansează şi noi trebuie să avansăm odată cu ea – şi este zona de dezinformare în care încă nu suntem bine, adică nu avem acele mecanisme de detectare automată a campaniilor de dezinformare şi modul în care instituţiile statului comunică prin raportare la peisajul comunicaţional nu este deloc structurat“, a menţionat Nicuşor Dan.
El a subliniat că este nevoie ca autorităţile statului şi media să recâştige încrederea în faţa cetăţenilor şi acesta este un proces care va dura.
“Dacă venim strict în zona de tehnologie, aici e nevoie să detectezi în timp real o campanie de dezinformare, în mod automat, pentru că aşa nu-ţi ajung oamenii ca să culegi toate lucrurile care pot să fie spuse. Deci, să nu laşi timp ca o campanie să devină – pentru o parte importantă din populaţie – adevăr. Ăsta este un lucru şi din nou, cum spuneam mai devreme, să reuşeşti ca în comunicarea instituţiilor statului, care trebuie să spună adevărul lor, ea să fie coordonată şi să aibă cu adevărat impact. În momentul de faţă – dau aşa absolut la întâmplare – un comunicat al Ministerului Apărării nu ştiu dacă ajunge la doi la mie din populaţie”, a mai spus Nicuşor Dan.

