Nicușor Dan: Declarația doamnei vicepriministru a fost nefericită, iar reacția CSM a fost mult exagerată. Nu voi semna cererea de urmărire penală

11 November 2025, 08:35 (actualizat 11 November 2025, 20:49)

Declarația vicepremierului Oana Gheorghiu a fost nefericită, iar reacția CSM, exagerată. Asta spune președintele Nicușor Dan despre tensiunile din justiție. Consiliul Superior al Magistraturii i-a făcut vicepremierului plângere penală pentru instigare la ură, discriminare și violență, după ce Oana Gheorghiu a vorbit într-o emisiune la Digi 24 despre pensiile foarte mari ale magistraților plătite, cu bani luați de la gura copiilor care se culcă flamanzi.

Cred că declarația doamnei vicepriministru a fost nefericită, iar reacția CSM a fost mult exagerată. Nu poate fi vorba ca o opinie să constitue faptă penală. În momentul în care va veni, dacă va veni cererea de avizare a urmăririi penale, eu nu voi semna, nu este nicidecum o faptă penală, a declarat președintele Nicușor Dan.

Întrebat dacă Oana Gheorghiu ar trebui să rămână în funcția de vicepremier, șeful statului a răspuns:
„Desigur. Toată lumea greșește, și nu e o greșeală atât de mare.

Nicușor Dan a spus că principala problemă este una administrativă, nu morală: prin decizii politice mai vechi, pensiile au ajuns să fie egale sau chiar mai mari decât salariile, situație considerată nefirescă și asupra căreia există consens că trebuie corectată. El subliniază însă că subiectul a fost transformat într-o temă de campanie politică, iar magistrații au fost nedrept transformați în vinovați.

Problema principală este că avem o chestiune administrativă serioasă — printr-o decizie politică de acum mulți ani, pensiile au ajuns mai mari decât salariile, iar acum sunt egale cu acestea, ceea ce este absolut nefiresc. Există un acord în societate că această problemă trebuie corectată. Nimeni nu contestă acest lucru. Problema colaterală este că subiectul a devenit o temă de campanie politică, iar magistrații, din cauza acestei campanii, au devenit un fel de ‘vinovați de serviciu’, ceea ce nu este normal.”

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat, luni după-amiază, că o va reclama la Parchetul General pentru declarațiile despre pensiile magistraților. Sâmbătă, vicepremierul Oana Gheorghiu a spus într-o emisiune la Digi 24 că România nu îşi mai permite să aibă pensionari speciali, pensiile speciale fiind, în opinia ei, „un fel de Caritas”.

CONTEXT

Întrebată cum ar rezolva problema pensiilor speciale ale magistraţilor, Oana Gheorghiu a răspuns: „Eu le-aş transmite magistraţilor un mesaj – le-aş spune că îi înţeleg. Este foarte greu să renunţi la un lucru care ţi s-a dat. (…) Este foarte greu să beneficiezi ani de zile, zeci de ani de asta şi dintr-o dată să ţi se spună că nu îl mai ai. Pentru oricine ar fi greu să facă asta. Dar cred că a fost un fel de Caritas acest lucru. Ei au fost prinşi într-un Caritas, care nu putea să dureze la nesfârşit şi oamenii care sunt pragmatici şi raţionali ar trebui să înţeleagă asta. România nu îşi permite să mai plătească aceşti bani, nu îşi permite să mai aibă pensionari speciali. Nu avem cum. Iar dacă banii aceia trebuie să se ducă la ei pentru că dau sentinţe îi iau de undeva şi îi pot lua de la gura unui copil care se culcă flămând, de la bugetul unui spital care nu are medicamente”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite