USR și alți politicieni se solidarizează cu vicepremierul Oana Gheorghiu, după ce CSM a anunțat că o reclamă la Parchetul General

Oana Gheorghiu, vicepremier
10 November 2025, 20:00 (actualizat 10 November 2025, 21:19)

Mai mulți lideri din USR și alți politicieni au anunțat imediat că se solidarizează cu vicepremierul Oana Gheorghiu, după ce Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat, luni după-amiază, că o va reclama la Parchetul General pentru declarațiile despre pensiile magistraților făcute la Digi 24.

“Solidaritate cu Oana Gheorghiu. Libertatea de exprimare e sfântă”, a scris președintele USR Dominic Fritz, pe Facebook.

Ministrul USR al Mediului Diana Buzoianu se întreabă, într-o postare pe Facebook, câte plângeri penale a făcut CSM contra procurorilor și judecătorilor, când corupții țării scăpau printre degete justiției sau împotriva celor care au decis în justiție că minori de sub 10 ani și-au dat consimțământul la acte sexuale ca să nu fie incadrare la viol?

Dar pentru dosarele în care pe infracțiuni de mediu au scăpat curați ca lacrima oameni care au și recunoscut în instanță că au defrișat sute de hectare de păduri ilegal? Mâine mă aștept să am plângere penală eu că am întrebat asta?

Cristian Seidler, purtătorul de cuvânt al USR, a reacționat și el, tot pe Facebook: Statul de drept nu e pensie specială. Independența justiției nu e pensie specială. Magistrații nu sunt pensie specială. Când cineva, indiferent ce funcție are, spune că nu e de acord cu pensiile speciale, nu atacă nici statul de drept, nici independența justiției, nici magistrații, ci pensiile speciale. Pensiile luate la 48 de ani, egale cu salariul magistratului care muncește. Adică un privilegiu. Arestați-mă că am scris asta!

Când un reprezentant al magistraților depune plângere penală pentru o declarație politică față de pensiile speciale, e ca și cum ar spune „dai în pensia specială, dai în mine”. Iar asta e periculos pentru felul în care cetățenii percep furnizorii de dreptate, magistrații.

Plângerea penală e o exagerare periculoasă. Țara în care un om ar face închisoare pentru că se exprimă împotriva pensiilor speciale s-ar numi dictatură.

Ministrul USR al Apărării Ionuț Moșteanu scrie că “faptul că CSM sesizează organele de cercetare penală pentru o declarație publică a vicepremierului Oana Gheorghiu este un semnal periculos pentru libertatea de exprimare și pentru echilibrul dintre puterile statului”.

Deputatul PNL Raluca Turcan transmite că plângerea CSM împotriva vicepremierului Oana Gheorghiu este un fapt grav, o acţiune de intimidare în afara rolului constituţional al Consiliului Superior al Magistraturii.

“CSM a tergiversat să dea un aviz pe pensiile speciale, dar s-a autosesizat imediat pentru o declaraţie politică. CSM practică un dublu standard îngrijorător, care subminează încrederea publică într-o instituţie-cheie pentru democraţia românească. Justiţia este chemată prin Constituţie să apere libertatea de exprimare, nu să o submineze. E grav şi faptul că CSM a ajuns să vorbească la unison cu PSD. Această reacţie pare să urmeze linia de comunicare a PSD şi a lui Sorin Grindeanu, care au avut poziţii similare – o confuzie periculoasă între actul de justiţie şi interesul politic. În loc să se alinieze la discursul de partid, CSM ar trebui să se preocupe de responsabilitatea reală: integritatea sistemului şi echitatea în aplicarea legii”, a scris Raluca Turcan, luni, pe Facebook.

CONTEXT

Întrebată cum ar rezolva problema pensiilor speciale ale magistraţilor, Oana Gheorghiu a răspuns: „Eu le-aş transmite magistraţilor un mesaj – le-aş spune că îi înţeleg. Este foarte greu să renunţi la un lucru care ţi s-a dat. (…) Este foarte greu să beneficiezi ani de zile, zeci de ani de asta şi dintr-o dată să ţi se spună că nu îl mai ai. Pentru oricine ar fi greu să facă asta. Dar cred că a fost un fel de Caritas acest lucru. Ei au fost prinşi într-un Caritas, care nu putea să dureze la nesfârşit şi oamenii care sunt pragmatici şi raţionali ar trebui să înţeleagă asta. România nu îşi permite să mai plătească aceşti bani, nu îşi permite să mai aibă pensionari speciali. Nu avem cum. Iar dacă banii aceia trebuie să se ducă la ei pentru că dau sentinţe îi iau de undeva şi îi pot lua de la gura unui copil care se culcă flămând, de la bugetul unui spital care nu are medicamente”.

  • CSM a reacționat luni față de declarațiile vicepremierului Oana Gheorghiu privind pensiile magistraților, considerându-le atacuri la adresa unei puteri constituționale, care alimentează un discurs periculos ce incită la ură şi discriminare și a anunțat că o reclamă la Parchetul General pentru „cercetări privind incitarea la violenţă, ură sau discriminare”: În raport cu declaraţiile doamnei vicepremier, faţă de conţinutul concret şi efectele acestora în plan social la adresa imaginii şi prestigiului funcţiei de magistrat, Consiliul Superior al Magistraturii a decis sesizarea organelor abilitate pentru efectuarea de cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de incitare la violenţă, ură sau discriminare prevăzută de dispoziţiile art. 369 din Codul Penal.

Știre în curs de actualizare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite