Negocieri tensionate pe legea pensiilor magistraților. Bolojan vrea un proiect nou, bazat pe varianta guvernului. România riscă să piardă 230 de milioane de euro din PNRR

27 October 2025, 15:18 (actualizat 27 October 2025, 16:40)

Coaliția caută în continuare soluții privind pensiile magistraților, după decizia Curții Constituționale, iar dacă nu se va găsi înțelegere de ambele părți România ar putea să pierdă 230 de milioane de euro din PNRR.

Alina Sorocean, reporter TVR, ne oferă mai multe amănunte: Ilie Bolojan își dorește un proiect de lege care să fie asumat cât mai rapid în Parlament, pentru ca până la finalul lunii noiembrie să primească undă verde și din partea CCR având în vedere că trebuie să fie îndeplinit un jalon din PNRR și dacă nu este îndeplinit această țintă, România ar putea să pierdă 230 de milioane de euro.

De cealaltă parte, Sorin Grindeanu spune că în ședința coaliției de mâine va prezenta din nou acest punct de vedere,  anume crearea unui grup de lucru în care să fie chemați și reprezentanții din Justiție. Din acest motiv, spune domnia sa, s-a întâlnit în ultimele zile cu actorii din Justiție, tocmai pentru a întreba dacă sunt dispuși să vină la negocieri. Iar Sorin Grindeanu spune că speră că acest grup de lucru să fie aprobat, pentru că altfel se pierde timp, preferă să fie făcut un proiect de lege în interiorul acestui grup și chiar dacă nu ajung la o înțelegere cu reprezentanții instituțiilor din Justiție, atunci merg pe varianta unui proiect care să vină oricum prin Parlament, prin comisiile de specialitate și mai apoi prin plenul Camerei Deputaților și a Senatului. 

Dacă se ajunge mâine la un consens, vom vedea, pentru că la ultima întâlnire  la care s-a discutat despre acest grup de lucru, știm bine Sorin Grindeanu a plecat, iar Ilie Bolojan i-a spus foarte clar că trebuie să se miște coaliția foarte repede cu proiectul. 

Drept urmare, cei de la USR spun și ei că ar trebui cât mai rapid să avem un proiect, vom vedea dacă acesta va veni din partea ministerelor într-un final sau dacă se va merge pe ideea unui grup de lucru,  de altfel și președintele României spunea că ar trebui să mai existe totuși ceva negocieri cu reprezentanții instituțiilor din Justiție.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite