Nadia Comăneci s-a întors la Onești, locul unde a început povestea de 10. În oraș a fost inaugurat “Drumul perfecțiunii”
Nadia Comăneci s-a întors în orașul natal, la Onești. A fost o ocazie pentru locuitorii orașului să se bucure că o pot vedea și pot vorbi cu sportiva care a plecat acum zeci de ani din mijlocul lor și a ajuns o legendă. Nadia a savurat din plin momentele: a făcut încălzire cu copiii, s-a revăzut cu colegele de echipă, a stat de vorbă cu toată lumea și a dansat cu mama ei.
Venirea Nadiei în orașul natal a adus soarele într-un Onești cu vreme cam mohorâtă. Și, pentru ca toată lumea să fie în formă, Nadia a făcut ce știe cel mai bine: sport!
Nici nu i-a fost greu să îi mobilizeze pe cei veniți să o vadă. Bucuria de a o avea lângă ei pe “Zeița de la Montreal” a fost aceeași pentru cei trecuți de prima tinerețe, dar și pentru copiii care au aflat de la părinți povestea primului 10 din istoria gimansticii obținut de Nadia.
Emoțiile au fost încă și mai mari pentru fetițele care concurau la Cupa Nadia, chiar în sala Polivalentă din oraș. Și-au făcut exercițiile sub privirea campioanei.
Preț de câteva minute, și soția și fetița președintelui Nicușor Dan s-au întreținut cu Nadia Comăneci.
Vizita la Onești este pentru sportivă o ocazie perfectă de a îmbina utilul cu plăcutul. Are alături colegele de echipă și gimnastele din alte generații. În plus, s-a simțit minunat la o petrecere moldovenească.
Alături de celelalte colege de la Montreal, Nadia a făcut o pledoarie pentru sport și pentru o viață sănătoasă.
Gala Nadia de la Onești are un aer special, pentru că de azi, pe lângă o sportivă perfectă, orașul va avea și un Drum al Perfecțiunii: în localitate s-a amenajat un traseu care leagă blocul în care a locuit Nadia în copilărie de sala de sport unde s-a antrenat să devină o mare gimnastă.

