Jumătate de secol de excelență: Nadia Comăneci, întâmpinată cu aplauze și flori de localnicii din Onești
Nadia Comăneci, legenda gimnasticii româneşti, s-a întros la Onești, după 50 de ani de la momentul în care a scris istorie la Olimpiada de la Montreal. Locuitorii oraşului au întâmpinat-o la fel ca atunci, dar acum au montat la intrarea în municipiu o bornă cu silueta Nadiei și nota „10″
Nadia Comăneci a fost întâmpinată cu aplauze și flori de localnicii din Onești la intrarea în oraș. Locul unde a început povestea excelenței. I-au fost alături mama sa, fratele și soțul.
”Este o primire din suflet, călduroasă. Oneștiul e Onești. N-o să înlocuiască nimic orașul natal și acesta este orașul care m-a crescut, care m-a format. Toată baza pe care o am eu și am luat-o cu mine până în anii aceștia a venit de aici, de la Onești. Este extrem de emoționant și să vezi oamenii care au crescut și au trăit momentele acelea de la Montreal. Sunt extrem de mândra să revin aici”, a mărturisit Nadia Comăneci.
Sâmbătă, Nadia Comăneci a fost decorată de preşedintele Nicuşor Dan cu Ordinul Naţional “Steaua României” în grad de Mare Cruce, în cadrul unei ceremonii la Palatul Cotroceni.
Distincţia i-a fost oferită la propunerea preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Sport, cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, “în semn de înaltă recunoştinţă, preţuire şi mândrie pentru dăruirea şi profesionalismul de excepţie cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al ţării noastre, redefinind pentru totdeauna limitele excelenţei umane şi înscriindu-şi numele în patrimoniul sportiv şi identitar al României”.

