50 de ani de excelență: Nadia Comăneci a primit trofeul perfecțiunii

30 May 2026, 13:51 (actualizat 30 May 2026, 14:10)

Nadia Comăneci a fost premiată pentru excelenţă. Într-o gală organizată seara trecută la Palatul Parlamentului, multipla campioană a fost omagiată la împlinirea a 50 de ani de la prima notă de 10 obţinută la Jocurile Olimpice de la Montreal.

În aplauze puternice, multipla campioană olimpică, mondială și europeană Nadia Comăneci a primit trofeul pentru 50 de ani de la primul 10 din istoria gimnasticii mondiale.

I-au fost alaturi nume mari ale sportului mondial, fost campioni, colegi și prieteni.

”50 ani de excelență, aș spune 5 de 10. Sper că acest an 2026 să aducă multă încredere în generația tânără, mult respect și o continuitate a acestei moșteniri extraordinare. Nu-mi pot imagina unde aș fi putut sărbători această sărbătoare a 50 de ani de la Montreal decât aici. Doresc să mulțumesc României pentru faptul că exista când m-am născut eu, românilor care au fost alături de mine pe tot parcursul carierei și vieții – unde am avut încercări nereușite de mai multe ori decât succes. Mulțumesc părinților mei care mi-au dat viață, mamei mele care este aici în seara asta, fratelui meu care a fost alături de mine când am avut foarte multe greutăți și m-a ajutat să-mi găsesc un drum. Mulțumesc Marta. Mulțumesc, Bela, care nu e alături de noi, dar cu siguranță ne vede.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite