Moțiunea simplă împotriva ministrului Mediului, adoptată de Senat. Buzoianu: Am asistat la o moțiune bambilici
Senatul a adoptat moţiunea simplă iniţiată de AUR, prin care cer demisia ministrei Mediului, Diana Buzoianu (USR). Senatorii PSD au anunțat că votează pentru moțiune. Premierul Ilie Bolojan a venit în plenul Senatului pentru a o susține pe Diana Buzoianu.
ACTUALIZARE „Am asistat la o moțiune bambilici. Rezultatul nu e unul surprinzător: am mers în Parlament pentru că cred că trebuie să fie date toate informațiile necesare. Am spus foarte clar de la început, nu voi ceda, nu îmi voi da demisia, nu voi putea fi șantajată cu funcția”, a declarat Diana Buzoianu.
ACTUALIZARE Moțiunea simplă împotriva ministrei Diana Buzoianu a fost adoptată de Senat.
Votul a fost secret electronic. S-au înregistrat: 74 de voturi „pentru”, 43 de voturi „contra”, 1 abținere.
ACTUALIZARE Moțiunea de astăzi este o moțiune bambilici care a fost cerută de PSD și livrată imediat de către AUR și SOS, o moțiune scrisă cu majuscule emoționale și cu minuscule intelectuale, a declarat luni ministra Mediului, Diana Buzoianu, în Senat, cu prilejul dezbaterii moțiunii simple împotriva sa.
‘Moțiunea de astăzi nu este un document politic. Este mai degrabă un film prost, fără scenariu, fără acțiune și cu foarte mult fum. Dacă este, s-o spunem până la capăt, aceasta nu este o moțiune simplă. Este o moțiune bambilici care a fost cerută de PSD și livrată executat ca și cum ar fi zis săriți, și au sărit imediat, de către AUR și SOS’ a declarat Buzoianu.
Ministra Mediului consideră că documentul își propune să găsească vinovați fabricați și nu soluții.
‘Moțiunea de față nu este despre apă, este despre setea de spectacol. Moțiunea de astăzi nu este despre a găsi soluții, este despre a găsi niște vinovați fabricați. Dacă moțiunea aceasta ar fi fost un text onest, ea ar fi avut atribuții, ar fi avut documente. Sigur, o moțiune la comandă este și despre cum strigi mai tare atunci când nu ai soluții. Dacă este să spunem cinstit, această moțiune este o făcătură scrisă cu majuscule emoționale și cu minuscule intelectuale’, a subliniat Diana Buzoianu.
Senatorul AUR Vasilică Potecă prezintă moţiunea în plen.
Semnatarii moţiunii simple cer demisia ministrului Mediului, Diana Buzoianu, pentru întreruperea alimentării cu apă în 13 localităţi din judeţele Prahova şi Dâmboviţa şi ‘ignorarea’ situaţiei barajelor din România.
În opinia AUR, ministerul condus de Diana Buzoianu ‘ignoră cu o iresponsabilitate criminală situaţia critică a Acumulării Paltinu şi a altor baraje’.
În textul moţiunii, este criticat premierul Ilie Bolojan pentru că nu ar fi dispus ‘propria investigare a acestei catastrofe’ şi nu a apelat la Corpul său de control pentru clarificarea responsabilităţilor.
‘Prin această moţiune simplă, Senatul României vă cere să luaţi imediat toate măsurile necesare pentru ca politicile publice ale acestei ţări să nu mai fie lăsate pe mâna incompetenţilor şi a impostorilor. România merită mai mult!’, se transmite prin moţiunea depusă la Senat.

