Moţiunea de cenzură a opoziției împotriva Guvernului Bolojan a picat. Doar 134 de parlamentari au votat pentru, iar pentru a trece acest demers, era nevoie de 233 de voturi

14 July 2025, 07:24 (actualizat 14 July 2025, 20:40)

Opoziția suveranistă a strâns doar 134 de voturi din cele 233 necesare să demită Guvernul. Premierul Ilie Bolojan a transmis că va continua reformele, indiferent de contestările opoziției. Partenerii de coaliție și-au reafirmat solidaritatea pentru susținerea Cabinetului Bolojan. Parlamentarii s-au mobilizat cu greu la ședința care a început mai târziu cu o oră. Au părut ușor distrați și distrași de planurile de vacanță.

Reprezentanta AUR a fost bruiată permanent în timpul citirii textului moțiunii de cenzură. Răbdarea parlamentarilor de la putere a fost scurtă, au început rapid să vorbească între ei și să se ridice din bănci. La fel și membrii Guvernului, cu excepția premierului Ilie Bolojan. Deputata AUR a citit aproape o oră textul moțiunii. Timp în care, colegii ei din opoziție îi monitorizau pe gălăgioși. Rumoarea din sala de plen s-a mai potolit când premierul a transmis că merge mai departe cu reforma.

ILIE BOLOJAN, prim-ministru: România începe să își recâștige încrederea pe piețele internaționale. Aceste semnale sunt de bun augur, trebuie să continuăm, să nu ne oprim aici, ce rost are moțiunea? Sunt ferm hotărât să mergem înainte cu măsurile necesare.

PSD și-a reafirmat susținerea, dar cu condiții.  

Sorin Grindeanu, președintele Camerei Deputaților, deputat PSD: În lupta cu cartelurile de bugetari de lux voi sta alături de premierul Ilie Bolojan în linia întâi, este un angajament ferm pe care mi-l iau astăzi. Domnule prim-ministru, ați spus zilele trecute că ați înțeles mesajul PSD. Acest lucru ne bucură și ne dă încredere. Pentru o susținere politică solidă, trebuie să corectăm rapid unele lucruri absurde care se regăsesc în primul pachet de măsuri. Am putea începe cu veteranii de război.

AUR, SOS și POT și-au chemat toți parlamentarii, chiar și pe cei imobilizați temporar. Și au strâns aproape același număr de voturi, câte semnături.    

ACTUALIZARE Moțiunea de cenzură a picat la vot, doar 134 de parlamentari au votat pentru. Ca să treacă, moțiunea avea nevoie de 233 de voturi pentru. Patru parlamentari s-au abținut.

ACTUALIZARE: Se trece la votare. Se votează secret, cu bile.

ACTUALIZARE Premierul Ilie Bolojan:

-eu sunt parlamentar la primul mandat, dar nu m-am gândit că în fața unor situații atât de dificile în care se găsește țara noastră, facem spectacol.

-anul trecut, când s-au crescut cheltuieli, n-am auzit luări de cuvânt cu mai ușor cu cheltuielile.

-în felul acesta nu e de mirare că nu suntem într-o stare bună.

ACTUALIZARE Dumitru Coarnă, deputat neafiliat:

-stopați finanțarea războiului în Ucraina, opriți sinecurile, desființați acele agenții de zeci și sute de milioane de euro.

-voi vota pentru moțiune

ACTUALIZARE Alexandru Dimitriu, USR: Dacă vreți să faceți ceva, trebuie să orpuneți! Nu să țipați.

ACTUALIZARE Daniel Fenechiu, PNL

-am văzut trei reprezentanți ai partidelor care au semnat moțiunea care m-au amuzat.

-Dl George Simion a fost de stand-up.

-politica necesită puțină responsabilitate. Este ușor să stai și să țipi când vorbesc alții, doar atât știți să faceți. să țipâți ca să vă vadă lumea că sunteți zgomotoși.

ACTUALIZARE Mircea Chelaru, AUR: Să creezi cinci posturi de vicepremieri – sunt parale. Partidul d-voastră are mai mulți angajați la Camera Deputaților decât prevede legea

ACTUALIZARE Ana-Maria Gavrilă (POT): Partidul Oamenilor Tineri a semnat și va vota această moțiune pentru că nu susținem măsurile unei ordonanțe care este o lovitură – o lovitură dată celor care muncesc, celor care contribuie și care țin România în picioare: tinerii, familiile și antreprenorii. (…) Această moțiune nu este doar un exercițiu de bifat, este un exercițiu de democrație.

-Ce trebuia Guvernul să facă este să explice cum am ajuns la datoria de 200 de miliarde de euro, să explice care este cu adevărat ajutorul pentru Ucraina, care este ajutorul pentru Republica Moldova. De ce nu ne spuneți, de ce ascundeți asta?

ACTUALIZARE Manea Dumitru, SOS:

-programul de austeritate este o batjocură, Guvernul însuși este o bajocură.

-acum aveți posibilitatea să vă reparați încrederea votând moțiunea de cenzură.

ACTUALIZARE Varujan Pambuccian, Minorități

-grupul nostru parlamentar nu va vota această moțiune. Considerăm că în coaliție trebuie să existe consultare pe absolut toate măsurile

-trebuie diminuată economia subterană. Asta se face inversând raportul dintre cash și banii electronici.

ACTUALIZARE Csoma Botond, UDMR:

-Eu nu știu ce față trebuie să aibă un vicepremier, dar știu că cetățenii acestei țări au știut ce față nu trebuie să aibă președintele acestei țări.

-Noi de la UDMR avem credința că aceste măsuri dureroase sunt doar temporare. Mă bucur că în al doilea pachet se pune accent pe justiție socială și echitate.

-vom fi solidari cu toate acele măsuri ale guvernului în legătură cu care vom fi consultați și noi.

ACTUALIZARE: Ștefan Pălărie, USR:

-România are, în sfârșit, un plan. Are un consens și un tandem format din doi oameni puternici. Sunt și costuri, avem și neputințe din trecut, dar avem un plan.

-moțiunea de astăzi este cea mai josnică farsă a unora care se fac că suferă pentru poporul român.

-am lămurit-o și cu așa-zișii patrioții de carton.

-în timp ce d-voastră vă frecați mâinile cu veți profita electoral de această perioadă, nopi vă spunem că reformele vor continua și România va câștiga cu acest guvern.

ACTUALIZARE Gabriel Andronache, PNL: Moțiunea depusă e o anecdotă.

-s-a întrebat cineva unde am putea ajunge fără măsuri rapide?

-primul pachet legislativ conține atât măsuri de stabilizare a cheltuielilor publice, cât și măsuri de creștere a veniturilor.

-PNL respinge moțiunea de cenzură.

ACTUALIZARE George Simion, președintele AUR:

-aveți în acest guvern care taie de la mame, de la studenți, cinci vicepremieri. Și voi faceți un apel la austeritate!

-foarte mulți dintre voi înțeleg absurdul situației. Poate și premierul.

-mâna dreaptă a lui Ciolacu spune acum că e responsabil pentru toate.

-cinci vicepremieri și voi cereți sacrificii pentru români

-vom depune moțiuni și interpelări până când veți face și voi pași: de pildă din cei cinci să plece

ACTUALIZARE Sorin Grindeanu, președintele PSD:

-AUR nu vrea să pice Guvernul. România nu are nevoie de lozinci. Românii vor soluții clare, asumate, care să corecteze nedreptățile existente, nu să le alungească.

-PSD nu va fi niciodată parte dintr-un scenariu iresponsabil. Trebuie toți să înțelegem că instituțiile democratice nu sunt jucării. Angajarea răspunderii este o procedură constituțională, dar trebuie să fie excepția, și nu regula

-Niciodata PSD nu ne-am asumat să girăm transformarea unei crize bugetare într-o criză economică profundă. Nu putem repeta greșelile din 2010.

-PSD nu poate înghiți pe nemestecate această rețeta. Primul pachet a pus presiune pe românii cu venituri mici. Statul trebuie să-și facă curățenie în prorpia ogradă.

-Am propus ca alternativă impozitul progresiv.

-Marile partide sunt vinovate pentru că au lăsat lucrurile să scape de sub control, deci tot noi trebuie să le reparăm. Voi sta alături de premierul Bolojan.

-Din pachetul 1, câteva modificări: Am putea să începem cu veteranii, deținuții politici sau cu mamele care își cresc singure copiii.

-Vom evalua periodic noua conducere ANAF.

-PSD va propune un pachet de soluții suplimentar pentru relansarea economiei. Oricâte taxe s-ar pune, ele nu vor fi niciodată suficiente dacă unii vor risipi mereu banii sau dacă această economie va intra în recesiune.

-Această moțiune va pica.

ACTUALIZARE Premierul Ilie Bolojan răspunde de la tribuna parlamentului:

-la asumarea răspunderii am spus că îmi asum trei principii: ordine în finanțe, bună guvernare și respect pentru cetățeni

-dacă facem ce trebuie făcut, lucrurile se vor îndrepta – este convingerea și promisiunea mea

-de atunci avem primele semnale pozitive, România începe să-și câștige încrederea pe piețele internaținale, costurile de împrumut scad. Doar din reducerea dobânzii, țara noastră a economisit 200 de milioane de dolari

-agenția Moody consideră măsurile anunțate un pas important și estimează că reducerea deficitului de poate produce chiar mai devreme

-îi întreb pe colegii din opoziție: în afară de un exercițiu politic, ce rost mai are această moțiune? ar vrea dânșii să ne întoarcem de unde am plecat?

-care sunt soluțiile? Voi continua să fac apel la Opoziție, să renunțe la dublul limbaj.

-să fim responsabili, să nu ne jucăm cu vorbele și să creem panică

-la finalul lunii iulie vom veni cu un pachet complet de măsuri. Trebuie să ne asigurăm că toate companiile plătesc corect taxe pentru stat

ACTUALIZARE Ramona-Ioana BRUYNSEELS, deputat AUR, citește moțiunea de cenzură „Au ruinat ţara şi acum îi obligă pe români să achite nota de plată – afară cu Guvernul ipocrit”.

ACTUALIZARE A început ședința de plen a Parlamentului. Sunt prezenți în sală 383 de parlamentari.

ACTUALIZARE Şedinţa de plen a Parlamentului în care urmează să se dezbată şi să fie supusă votului moţiunea de cenzură depusă de parlamentarii AUR împotriva Executivului a fost amânată cu 45 de minute, ora de începere fiind 15,45.

Potrivit unor surse, parlamentarii AUR ar fi solicitat această amânare pe motiv că nu pot ajunge la timp din cauza traficului rutier dificil din Capitală.


Moţiunea de cenzură, semnată de parlamentari AUR, POT, S.O.S. România şi neafiliaţi, a fost prezentată săptămâna trecută în plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului de liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu.

Opoziţia a iniţiat acest demers după ce Guvernul condus de Ilie Bolojan şi-a asumat răspunderea pe primul pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului bugetar.

Pentru a fi finalizată această procedură, sesiunea extraordinară a Parlamentului s-a prelungit până pe 14 iulie.

Semnatarii moţiunii de cenzură susţin că Guvernul “a uzurpat puterea legitimă şi a batjocorit voinţa de reprezentare a poporului român” şi, ca urmare, “trebuie să dispară cu tot aparatul său de propagandă, mincinos şi toxic”.

Parlamentarii dau luni votul pentru moțiunea de cenzură a opoziției. Este primul test pentru Coaliția de guvernare

Coaliţia susţine luni primul test de unitate. Parlamentarii vor da votul asupra moţiunii de cenzură iniţiate de opoziţie, după ce guvernul şi-a angajat răspunderea în faţa legislativului. Social-democrații dau deja semne de nemulţumire faţă de felul în care funcţionează Executivul, dar niciunul dintre ei nu a spus că va vota moţiunea pentru a răsturna Cabinetul.

Imaginaţi-vă următoarea scenă: la un separeu mare, într-un restaurant de lux, clienţii beau şi mănâncă, şampanie scumpă, vită Wagyu, caviar şi fumează trabucuri cubaneze. Afară, pe terasă, un alt grup mănâncă cartofi prăjiţi şi beau bere la PET. La final, după o petrecere lungă, vine nota de plată, la separeu. E uriaşă. Mesenii simandicoşi se uită lung la notă şi îi spun chelnerului, fără să clipească, să o trimită la masa de pe terasă, să o plătească cei de acolo… Asta a fost condiţia României în ultimii ani! Şi nouă, românilor de pe terasă, ne-a fost trimisă nota de plată uriaşă consumată de guvernanţii din separeu“, se arată în textul moţiunii.

Parlamentarii partidelor din coaliţia de guvernare, PSD, PNL, USR, UDMR, vor asigura cvorumul la şedinţă, dar nu vor vota.

Anunţul a fost făcut de preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu.

El a fost întrebat cum vor vota parlamentarii PSD la moţiunea de cenzură, dacă au indicaţii cu privire la acest vot.

Cum vor vota şi cei ai PNL, şi ai UDMR, şi ai USR – ‘prezent, nu votez’. Se va asigura cvorumul, dar nu vor vota“, a spus Grindeanu.

El a adăugat că decizia pe care a discutat-o împreună cu ceilalţi preşedinţi de partide din coaliţie săptămâna trecută a fost de a se asigura cvorumul, dar de a lăsa Opoziţia să voteze.

Pentru a fi adoptată moţiunea de cenzură este nevoie de 233 de voturi “pentru”. Votul va fi secret cu bile.

Dacă moţiunea de cenzură va primi votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, atunci Guvernul Bolojan este demis. Dacă aceasta nu va fi adoptată, atunci proiectul pe care Executivul şi-a asumat răspunderea este adoptat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite