Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban: Undă verde pentru Magistrala 6. Metroul spre Otopeni merge mai departe
Ministrul Ciprian Șerban a anunțat, joi, că Executivul a aprobat hotărârea inițiată de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii care permite transferul a patru terenuri necesare construirii Magistralei 6 de metrou (1 Mai – Otopeni).
“Terenurile trec în domeniul public al statului și vor fi folosite pentru realizarea unei lucrări de utilitate publică de interes național. Magistrala 6 va lega centrul Bucureștiului de zona de nord și de Aeroportul Internațional Henri Coandă, oferind o alternativă rapidă, modernă și sigură la traficul rutier“, a explicat ministrul Transporturilor, într-o postare pe pagina sa de Facebook.
“Decizia de astăzi deblochează o etapă esențială a proiectului și aduce Capitala mai aproape de un transport public eficient și durabil”, a detgaliat Ciprian Șerban.

