Construcția magistralei de metrou care va lega Capitala de Aeroportul Otopeni ar urma să înceapă în iunie, estimează Ministerul Transporturilor. Primul tronson va avea șase stații

Unul dintre cele mai așteptate proiecte de infrastructură, metroul care va lega Bucureștiul de aeroportul Otopeni, ar urma să înceapă în iunie. Este estimarea reprezentaților Ministerului Transporturilor pentru primul tronson, care va avea șase stații. Între timp, Metrorex a desemnat constructorul și pentru cel de-al doilea tronson, tot cu șase stații. Este vorba despre o companie din Turcia care va construi și metroul din Cluj-Napoca.

Metroul se extinde...doar pe hârtie

Metroul bucureștean se extinde, pentru moment, doar pe hârtie. Un studiu de fezabilitate pentru construcția unei linii noi între Gara de Nord și Gara Progresul va fi aprobat după șapte ani de la semnarea acordului de finanțare. Reprezentații Metrorex sunt optimiști că magistrala va fi gata în cinci ani după semnarea contractului. Specialiștii în infrastructură atrag însă atenția că fără conexiuni bine puse la punct noile investiții riscă să fie ineficiente.

Metroul spre Otopeni, un proiect doar pe hârtie

România are la dispoziție trei ani să termine metroul spre Otopeni. În caz contrar, pierde cinci sute de milioane de euro, bani pe care Comisia Europeană ni i-a pus la dispoziție pentru realizarea magistralei 6, pe traseul 1 mai - Otopeni.

Ultima Oră

Cele mai citite