Scandal în parlament, unde ministrul Mediului a dat explicații pentru criza apei. AUR și PSD i-au cerut demisia

8 decembrie 2025, 16:51 (actualizat 8 decembrie 2025, 18:49)

Scandal în parlament, la Ora Guvernului. Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a fost chemată să dea explicații în criza generată de lipsa apei în județele Prahova și Dâmbovița. În timpul dezbaterilor, atât AUR cât și PSD i-au cerut să demisioneze, iar în sala s-a scandat răsunător „Demisia!”. Diana Buzoianu a reacționat şi i-a comparat pe parlamentari cu un „casetofon stricat.”

Obiectivul nostru principal de când a început criza de la Paltinu a fost să asigurăm apă pentru localităţile afectate, a afirmat ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu.

De când a început criza la Paltinu am avut un obiectiv clar şi anume să aducem apă în localităţile care, astăzi, sunt afectate de această criză. Am făcut tot ce ţine de mine şi de Ministerul Mediului, iar astăzi, prin munca autorităţilor de la nivel local şi prin munca autorităţilor de la nivel naţional, există apă menajeră în toate localităţile şi urmează ca, în perioada următoare, după ce se realizează toate verificările de către DSP, să fie şi apă potabilă. În timp ce, însă, anumiţi oameni munceau pentru a putea să fie dată apă în aceste localităţi, alţii nu făceau decât să propage propagandă”, a declarat Buzoianu.

Nu aveți ce căuta în scaunul acesta de ministru. De vină nu sunt extremiștii, nu sunt rușii, așa cum ați încercat să induceți mai devreme, ci propria dumneavoastră incompetență. Nu aveți ce căuta acolo și mulți îmi dau dreptate”, a transmis George Simion, de la tribuna Parlamentului.

Diana Buzoianu le-a transmis parlamentarilor AUR, care scandau „demisia” în sală, că „așa arată Rusia”, precizând că nu știu să citească un document.

Degeaba urlați, că doar asta știți să faceți. Habar nu aveți să citiți un document. Sunteți ca un casetofon stricat. Așa arată Rusia”, a spus ministra Mediului.

Deputatul USR Alexandru Dimitriu le-a reproșat social-democraților că au adus critici, cot la cot cu AUR, la adresa ministrei Mediului. „Ne amenințați că ieșiți de la guvernare pentru că nu mai puteți să furați? USR nu iese de la guvernare. V-ați bătut joc de noi, românii! Ne-ați făcut să fim disperați și să intrăm în politică. Eu nu voiam, dar am văzut cum fură PSD. PSD stă la masă cu AUR! Nenorociți România! (…) „V-ați înfuriat că nu mai puteți să furați? Veniți în fața noastră și ne spuneți că AUR împreună cu PSD sunt în aceeași echipă și încercăm să ce? Să rupem Guvernul?”, a transmis parlamentarul USR.

La finalul ședinței, ministra Mediului, Diana Buzoianu, a transmis că reformele vor continua: „Nu voi fi intimidată. Nu voi ceda, indiferent cât veți țipa. Vă e frică pentru că oamenii voștri sunt acolo. Reformele vor continua oricât veți țipa!”

Ce a mai spus ministrul Mediului în Parlament

Diana Buzoianu a declarat că a văzut „muntele de fake-news-uri cu ocazia incidentului de la Paltinu” şi a realizat cronologia evenimentelor care au dus la problemele din judeţele Prahova și Dâmboviţa.

Pe 17 iunie, Administraţia Bazinală Buzău – Ialomiţa informează Apele Române că există o lucrare care trebuie să fie făcută şi că există nişte probleme la nivel local în Lacul Paltinu. În toată luna iulie, Administraţia Bazinală Buzău – Ialomiţa trimite analize şi asigurări către Apele Române şi către minister că aceste lucrări trebuie să fie făcute şi că nu vor afecta alimentarea cu apă a populaţiei. În baza acestor informaţii, pe data de 9 octombrie 2025, Administraţia Bazinală Buzău – Ialomiţa vine şi menţionează expres chiar atunci când este întrebată de către reprezentanţii Ministerului Mediului şi de către reprezentanţii „Apele Române” dacă există acest risc ca populaţia să nu mai aibă acces la apă menţionează expres că nu există acest risc. Pe data de 22 octombrie există o întâlnire la nivel local în care Administraţia Bazinală Buzău – Ialomiţa menţionează că există un singur risc şi anume de creştere a turbidităţii. Operatorul de apă ESZ e la cunoştinţă acest aspect şi nu aduce niciun fel de observaţie”, a susţinut Diana Buzoianu.

Oficialul de la Mediu a preciat că Prefectura Prahova a fost asigurată de toate autorităţile de la nivel local că nu există acest riscul ca populaţia să rămână fără apă.

Pe 6 noiembrie 2025 are loc o altă şedinţă. O altă întrebare, de această dată pusă de către Prefectura Prahova dacă există un risc să rămână populaţia fără apă dacă au loc aceste lucrări. Toate autorităţile de la nivel local dau asigurări din nou că nu există acest risc. Din contră, menţionează că dacă nu se fac aceste lucrări, abia atunci există riscul să rămână populaţia fără apă. Pe 28 noiembrie, operatorul ESZ opreşte apa şi nu anunţă ore întregi nici primarii, nici Ministerul Mediului, nici orice alte autorităţi. La Ministerul Mediului informaţia ajunge de la primari abia a doua zi, pe 29 noiembrie, când sună primarii. Pentru că autorităţile din local nu trimit niciun fel de informaţie, am pus mâna pe telefon. Am sunat reprezentanţii celor două autorităţi ca să aflu că, după ce opriseră apa ore întregi, încă nu avuseseră nici măcar o şedinţă la nivel local între dumnealor„, a subliniat Buzoianu.

În viziunea ministrului, „pe fondul crizei care a fost creată de această lipsă totală de profesionalism şi de coordonare între cele două autorităţi, a fost creată şi o panică naţională prin propagarea unor fake-news-uri care au ridicat inclusiv riscul de securitate naţională”.

A fost menţionat că toate autorităţile ar fi ştiut de pe data de 6 noiembrie că există acest pericol de lipsă de alimentare cu apa pentru populaţie. Fals! Documentul de pe 9 noiembrie menţionează fix invers: dacă nu s-ar fi făcut această lucrare, exista riscul de alimentare cu apa să fie oprit. A fost menţionat chiar aici, în această şedinţă, că eu aş fi semnat ordinul să înceapă lucrările de la Paltinu şi că mi s-ar fi atras atenţia că nu se pot face aceste lucrări. Fals! O minciună de 2 lei. Nu există niciun ordin semnat de mine pentru că, pur şi simplu, nu există această atribuţie la Ministerul Mediului pentru astfel de lucrări. A fost menţionat, de asemenea, că s-a început o campanie naţională de dărâmare a barajelor din România. Fals! Nu există nici măcar o singură campanie la nivel naţional sau la nivel european de dărâmare a acestor baraje. Întrebarea este simplă: cui i-au fost benefice toate aceste fake news-uri? Cine a profitat de pe faptul că au creat o isterie naţională şi o panică naţională prin informaţii false care au fost date în ultima săptămână? Asta vor spune cu siguranţă autorităţile, pentru că toate vor fi sesizate. Dar, până una-alta, eu vă spun un singur lucru: la Ministerul Mediului vom continua reformele, ne vom asigura că este reformată şi „Apele Române”, şi Romsilva, şi toate celelalte autorităţi din subordine„, a explicat Diana Buzoianu.

Aceasta a punctat faptul că reformele începute la Ministerul Mediului vor continua.

Vreau să fiu clar înţeleasă: nu voi fi intimidată, nu voi ceda la presiune indiferent cât veţi ţipa, nu voi ceda la presiune indiferent cât vreţi să blocaţi reformele. Da, la Ministerul Mediului, în ultimele în luni de zile, au fost făcute reforme care au fost blocate în ultimii zeci de ani de zile şi vă este frică şi normal să vă fie frică, pentru că oamenii voştri sunt acolo, cei care au fost acoperiţi ani de zile. Vă spun un singur lucru: reformele vor continua oricât ţipaţi”, a mai spus ea.

Diana Buzoianu a fost chemată luni în plenul Camerei Deputaților, la Ora Guvernului, la cererea Grupului parlamentar AUR, pentru a da explicații în criza apei din Prahova și Dâmbovița. Tema: „Dezastrul administrativ de la acumularea Paltinu: încălcări ale normelor de sănătate publică, risc energetic național și responsabilitatea Ministerului Mediului în gestionarea unei crize scăpate de sub control”.

Ședința de plen, stabilită de Biroul Permanent al Camerei Deputaților, a început la ora 16.00 și a fost transmisă în direct de TVR Info.

Peste 100.000 de oameni din mai multe localităţi din judeţele Prahova şi Dâmboviţa au rămas, de vineri, 28 noiembrie, fără apă potabilă în urma lucrărilor de la acumularea Paltinu.

Luni, Consiliul Judeţean Prahova a anunţat, într-un comunicat de presă că toate localităţile afectate de criza apei de la Paltinu au fost realimentate, iar apa poate fi folosită în continuare doar pentru igienizarea toaletelor, Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Prahova urmând să confirme, după prelevarea probelor, dacă apa este potabilă.

În această dimineaţă, sistemul operat de Hidro Prahova este complet amorsat, iar apa circulă în toate cele 13 localităţi afectate de oprirea furnizării de vinerea trecută (28 noiembrie – n.r.). (…) Alimentarea a fost restabilită controlat, pentru a proteja infrastructura şi pentru a stabiliza presiunea în fiecare zonă. În prezent, sistemul funcţionează integral. Următoarea etapă este verificarea calităţii apei de către Direcţia de Sănătate Publică Prahova. Prelevările vor începe astăzi şi vor continua până la confirmarea potabilităţii în toate punctele din reţea„, a menţionat sursa citată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite