DSP Prahova confirmă oficial că analizele de la stația de tratare Voila sunt conforme, iar apa care a plecat în sistem este potabilă
Criza apei se apropie de sfârșit pentru locuitorii din Prahova afectați de golirea barajului Paltinu. DSP a confirmat oficial că analizele microbiologice efectuate la stația de tratare Voila sunt conforme, iar apa care a plecat în sistem este potabilă.
Totuși, locuitorii trebuie să știe că va mai dura câteva zile până când apa de la robinete va redeveni potabilă, asta pentru că analizele din distribuție presupun un timp total de 72 de ore, așa cum cer standardele microbiologice.
Până atunci, sunt aduse în continuare cisterne și rezervoare.
Alimentarea cu apă în rețeaua publică a orașului a fost reluată la sfârșitul săptămânii, dar a fost urmată de avarii și de o nouă întrerupere, timp de zece ore, pentru reparații și spălarea rețelei.
Probleme similare au apărut și într-o comună învecinată. Abia ieri dimineață a venit din nou apa la robinete, dar, deocamdată, tot nepotabilă.

