Ministrul Educației, după criticile privind discursul elevei de 11 ani. „Îmi pare rău. Erau urgențe care nu suportau amânare”

Mihai Dimian, ministrul Educației
28 May 2026, 07:49 (actualizat 29 May 2026, 13:26)

Ministrul Educației, Mihai Dimian, a reacționat, după valul de critici apărut în urma unei dezbateri despre sănătatea mintală a copiilor, unde a fost surprins uitându-se în telefon în timp ce o elevă de clasa a V-a vorbea, printre lacrimi, despre presiunile resimțite de copii la școală și acasă.

Contactat de Știrile TVR, ministrul Educației, Mihai Dimian, a explicat că momentul surprins în imagini a fost cauzat de agenda încărcată din acea zi și de mai multe urgențe de la minister. El susține însă că a fost interesat de mesajul transmis de Ilinca și că a rămas la eveniment tocmai pentru a asculta și intervențiile elevilor.

„M-am uitat să văd dacă mai pot rămâne și să răspund la situațiile urgente pe care le aveam la minister: un proiect jalon PNRR, raportările pentru 4.000 de proiecte și proiectul de lege a salarizării. M-a întrebat dacă eleva poate veni lângă noi, am zis da și, pe urmă, am vorbit puțin cu ea”, a explicat Mihai Dimian.

Ministrul spune că a stat mai mult la dezbatere tocmai pentru că, în prima parte a evenimentului, au vorbit mai ales adulții, iar el voia să audă și punctul de vedere al copiilor.

Am stat mai mult tocmai pentru că în prima oră au vorbit mai mult adulții și voiam să văd și ce spun copiii”, a mai spus Mihai Dimian

Într-o postare publică pe Facebook, ministrul susține că imaginile care au circulat au fost scoase din context și îi invită pe cei care au reacționat critic să urmărească întregul eveniment. Mihai Dimian spune că, în timpul dezbaterii, a fost nevoit să răspundă unor mesaje urgente legate de activitatea ministerului.

„Îmi pare rău dacă am ofensat pe cineva, dar vă invit să urmăriți întregul eveniment, nu doar extrasul respectiv, pentru a trage concluzii, în contextul dat”, a transmis ministrul Educației.

Mihai Dimian a explicat că, în acea zi, agenda sa a fost una încărcată, cu activități legate de PNRR, evenimente publice și întâlniri oficiale. Ministrul spune că a ajuns acasă după ora 21.00 și atunci a văzut reacțiile negative generate de un fragment video de la eveniment.

Potrivit acestuia, prezența sa fusese anunțată inițial doar pentru transmiterea unui mesaj către participanți, iar reprezentarea instituțională urma să fie asigurată și de un secretar de stat din Ministerul Educației și Cercetării. Ministrul susține însă că a rămas la eveniment mai mult decât îi permitea agenda pentru a asculta intervențiile elevilor și ale specialiștilor.

„Acest eveniment nu a fost un dialog cu ministrul Educației, ci o masă rotundă cu mai mult de 100 de participanți, specialiști în diverse domenii și elevi. Faptul că am rămas la eveniment mai mult decât îmi permitea agenda s-a datorat tocmai dorinței de a asculta cât mai multe dintre părerile specialiștilor și ale elevilor”, a precizat Mihai Dimian.

În privința faptului că a fost surprins uitându-se în telefon, ministrul a spus că răspundea unor urgențe care „nu suportau amânare”. El a menționat dificultăți legate de avizarea amendamentelor la un proiect de lege privind digitalizarea cercetării, jalon PNRR, dar și probleme privind raportarea a mii de proiecte din educație și cercetare, cu termen-limită în aceeași zi.

„În ceea ce privește faptul că am răspuns unor mesaje pe telefon, a fost vorba despre urgențe care, în acel moment, nu suportau amânare”, a mai spus ministrul.

Mihai Dimian a adăugat că speră să fie iertat dacă oamenii vor considera că a greșit și a anunțat că va dona salariul de ministru pentru zilele rămase din mandatul interimar către Așezământul de copii „Sf. Ierarh Leontie”.

„Cât despre mine, sper să mă iertați dacă veți considera că am greșit și voi lucra fără plată în zilele rămase din acest mandat interimar, donând salariul de ministru Așezământului de copii «Sf. Ierarh Leontie»”, a transmis Mihai Dimian.

În aceeași postare, ministrul afirmă că nu are în spate „o echipă de imagine, un partid, un aparat de PR sau mecanisme sofisticate de comunicare” și că a acceptat funcția într-o perioadă dificilă din convingerea că sistemele pot fi îmbunătățite „prin muncă serioasă și decizii responsabile”.

Dezbaterea a avut loc marți, 26 mai, în Parlament, în cadrul unui eveniment dedicat sănătății mintale a copiilor și tinerilor în educație. Momentul a devenit viral după ce, în imaginile transmise live, ministrul a fost surprins cu privirea în telefon în timpul intervențiilor elevilor, inclusiv în timpul discursului susținut de Ilinca, eleva de clasa a cincea.

O elevă de clasa a V-a a pus o întrebare dureroasă în Parlament: „De ce mulți copii simt presiune și urăsc școala?”

Discursul unei eleve despre presiunile pe care le resimt copiii la şcoală şi acasă, dar şi despre lipsa de sprijin, a impresionat o ţară întreagă. Nu însă și pe ministrul Educației, prezent la evenimentul unde copila a vorbit deschis despre problemele cu care se confruntă generația din care face parte. Mihai Dimian era mai absorbit de telefonul său, decât de lacrimile fetei.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite