Ministrul de Externe, Oana Țoiu, s-a întâlnit la Roma cu reprezentanți ai comunităților de români din Italia

12 July 2025, 16:50

Ministrul de Externe, Oana Țoiu, s-a întâlnit pentru prima dată oficial cu reprezentanți ai comunităților românești din Italia. Aproximativ 120 de români au fost prezenți în grădina Ambasadei noastre din Italia. Au venit să o cunoască personal pe noua șefă a diplomației române și să își exprime gândurile, speranțele și preocupările legate de viața în afara granițelor.

Oana Țoiu, ministrul de Externe: Sunt aici, în rândul dvs, și ca să ascult ce putem să facem mai bine, ce putem să facem mai bine ca să vă fim alături, ce pot să facă instituțiile din Italia să vă fie alături și noi în relația asta bilaterală.

Într-o atmosferă caldă și informală, ministrul de externe al României a discutat cu fiecare dintre participanții la recepție, le-a ascultat poveștile și dificultățile întâmpinate ca emigranți, dar și propunerile și ideile pentru o mai bună colaborare între statul român și diaspora.

Evenimentul de la Roma a fost organizat la finalul celor două zile ale Conferinței pentru Reconstrucția Ucrainei, desfășurată în capitala italiană.

România a fost reprezentată de ministrul de externe și un grup de companii românești interesate de procesul de reconstrucție a statului vecin.

Întâlnirea de la Roma deschide seria de vizite externe ale ministrului Oana Țoiu dedicate dialogului cu diaspora românească.

Demersul își propune să creeze o punte solidă între românii din afara granițelor și instituțiile din țară.

Datele INS arată că în Italia trăiesc peste un milion de români, una dintre cele mai mari comunități din diaspora.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite