Ministrul Bogdan Ivan a anunțat că nu poate participa la Ora Guvernului, la cererea USR, și a cerut o reprogramare

Bogdan Ivan
Bogdan Ivan, ministrul Energiei
9 February 2026, 16:06

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat că nu va participa, luni, în plenul Camerei Deputaţilor, la Ora Guvernului, la cererea USR, și a cerut o reprogramare pentru săptămâna viitoare.

Ministerul Energiei, Bogdan Ivan, a transmis Biroului permanent al Camerei Deputaţilor solicitarea ca dezbaterea de la “Ora Guvernului” să fie reprogramată pentru săptămâna viitoare.

Din cauza unor motive personale imperative şi neprevăzute, domnul ministru Bogdan Ivan nu va putea participa la reuniunea parlamentară ‘Ora Guvernului’ programată pentru data de 9 februarie. În acest sens, vă adresăm rugămintea de a analiza posibilitatea reprogramării participării domniei sale la ‘Ora Guvernului’ pentru data de 16 februarie“, se arată în adresa transmisă de Ministerul Energiei.

Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a aprobat, miercurea trecută, cererea grupului parlamentar USR de a-l chema la “Ora Guvernului” pe ministrul Energiei, Bogdan Ivan, în contextul crizei apei potabile din Curtea de Argeş.

“USR solicită participarea domnului Bogdan-Gruia Ivan, ministrul Energiei, în vederea susţinerii dezbaterii politice organizate la Ora Guvernului din data de 9 februarie 2026. Pentru prima dată după 60 ani lacul de acumulare Vidraru a fost golit ca urmare a procesului de întreţinere şi modernizare a amenajării hidroenergetice Vidraru, lucrări de o importanţă naţională. Constatăm însă că, deşi era deja cunoscut de aproximativ zece ani că aceste lucrări sunt necesare şi urmează să fie efectuate, de mai bine de trei luni de zile zeci de mii de locuitori din municipiul Curtea de Argeş şi din localităţile limitrofe se confruntă cu o criză a lipsei de apă potabilă. În acest context, îi solicităm domnului ministru Bogdan-Gruia Ivan să ne prezinte care este planul de măsuri şi acţiuni concrete pe care Ministerul Energiei, împreună cu Hidroelectrica, responsabilă de administrarea amenajării hidroenergetice Vidraru, le-au luat pentru a preîntâmpina apariţia unei astfel de situaţii şi care sunt acţiunile pe care le întreprinde în acest moment pentru a soluţiona această problemă a crizei lipsei apei potabile”, se arată în solicitarea USR.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite