Ministerul Energiei a redus o parte din cheltuielile de personal, a anunțat ministrul Bogdan Ivan

16 February 2026, 20:11 (actualizat 16 February 2026, 20:13)

Ministerul Energiei a redus o parte din cheltuielile de personal a declarat, luni, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la finalul dezbaterilor din Parlament, de la “Ora Guvernului”.

Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Este o formulă pe care am propus-o săptămâna trecută, în condiţiile în care Ministerul Energiei deja a redus o parte din cheltuielile de personal în cursul anului 2025, ca diferenţa de reducere să fie raportată la bugetul anului 2024. Prin urmare, dacă noi ne-am redus cheltuielile de personal cu 5%, o să mai trebuiască să reducem doar cu 5%, diferenţa până la 10% în bugetul anului 2026. Este o măsură corectă, care se aplică şi la Ministerul Energiei, şi la Ministerul Agriculturii, care şi ei au făcut economii din cheltuielile de personal în această perioadă. Mai sunt pensionări, sunt persoane care pleacă, detaşări, transferuri. În momentul de faţă trebuie să fac o analiză, dar reducerea salarială pe care o avem noi în Ministerul Energiei, proporţional cu ceea ce a trebuit făcut cu acei 10%, ne duce înspre o zonă în care suntem oarecum confortabil şi nu cred că vom ajunge în acea situaţie, pentru că noi deja am făcut anumite reduceri anul trecut.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a participat luni, în Parlament, la dezbaterile politice “Ora Guvernului”, la solicitarea Grupului parlamentar al USR.

Citește și Ministrul Energiei: La Azomureş, împreună cu ministrul Agriculturii, am creat un sistem prin care îngrăşămintele să meargă direct la fermieri

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite