Ministerul Educației vrea să schimbe regulile pentru organizarea olimpiadelor. Criticile nu au întârziat să apară

3 November 2025, 20:57

Ministerul Educației vrea să schimbe regulile pentru organizarea olimpiadelor. Cele naționale, de exemplu, ar urma să strângă elevi din toate judeţele și din Capitală. Iar numărul participanților, dar și al profesorilor însoțitori s-ar reduce. Criticile nu au întârziat să apară.

Una dintre propunerile Minsiterului Educației este ca o olimpiadă să se numească naţională doar dacă participă elevi din toate judeţele ţări, plus Bucureştiul.

Dana Lică, preşedinte Societatea pentru Excelenţă şi Performanţă în Informatică: Dacă dintr-un motiv sau altul unul sau două judeţe într-un an nu pot participa, asta nu înseamnă că scade rangul olimpiadei. La nivelul oricărui campionat mondial, de orice disciplină sau de orice sport nu putem spune că nu mai e mondial dacă nu participă trei state?

Pragul minim de calificare la etapa naţională ar urma să crească de la 40% la 60% din punctajul maxim. Astfel, numărul participanților se va reduce.

Dorin Fiscuțean, coordonator lot olimpici, profesor de geografie, Colegiul Național Iași: Adică, la nivel de clasă, din fiecare județ, participă doar un elev, ceea ce mi se pare că este puțin, foarte puțin. Sunt județe unde la un nivel de clasă nu este un elev bun, sunt zece elevi buni. Și atunci vedeți că noi limităm toate disciplinele la un singur elev. Nu încurajam performanța.

Și numărul de profesori însoţitori s-ar putea reduce. Iar la fiecare disciplină s-ar organiza o singură olimpiadă.

Zoltan Kallos, secretar de stat în Ministerul Educaţiei: Metodologia care a fost pusă în consultare aduce îmbunătățiri. Într-adevăr, crește puțin punctajul care poate avea acces cineva la faza națională.

Profesorii coordonatori ai loturilor de olimpici internaționali atrag atenția și că elevii au la dispoziție un timp scurt de pregătire.

Dorin Fiscuțean, coordonator lot olimpici, profesor de geografie, Colegiul Național Iași: Sunt 4,5,6 copii și noi tot reducem, tot reducem, tot reducem. Dacă s-ar putea la olimpiada națională să alegem lotul și să ne mai vedem cu ei în avion. Să nu mai facem pregătire, să nu mai facem absolut nimic și atunci să știți că lucrul acesta în timp practic o să se vadă.

Dana Lică, preşedinte Societatea pentru Excelenţă şi Performanţă în Informatică: Nu este specificat în actualul regulament existenţa loturilor restrânse şi a unei tabere de selecţie a loturilor restrânse, ci dacă se poate să ieşim direct cu echipele reprezentative din faza naţională ar fi perfect. Deci, practic, dispare lotul restrâns. O limitare care ţine doar de costuri. Cum să facem să fie mai ieftin.

Actualul regulament al olimpiadelor are o vechime mai mare de 10 ani.

Gabi Bartic, CEO platformă educaţională: Unde cred eu că a ajuns să existe abuz în ceea ce privește olimpiadele naționale este la numărul de olimpiade naționale, avem 200 și ceva, 230 parcă erau agreate prin ordin de ministru și cred că infuzia foarte mare, ca să nu spun inflație, de olimpici de clasa a VIII-a, care intră la liceu fără concurs.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite