Elevii români au participat cu succes la Olimpiada Internaţională de Limba şi literatura latină
România a fost reprezentată cu succes la cea de-a 45-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Limbă şi Literatură Latină – Certamen Ciceronianum Arpinas, desfăşurată între 7 şi 10 mai în Arpino, Italia.
Potrivit Ministerului Educaţiei şi Cercetării, elevul David-Andrei Barbu, de la Seminarul Teologic Ortodox Bucureşti, a obţinut menţiune.
Ţara noastră a fost reprezentată de un lot format din şase elevi: Vasiu D. Hannah, de la Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca, Barbu David-Andrei, de la Seminarul Teologic Ortodox din Bucureşti, Salan C.T. Mara-Teodora, de la Colegiul Naţional “Gheorghe Şincai” din Cluj-Napoca, Caramalău Sofia-Andreea, de la Colegiul Naţional “Vasile Alecsandri” din Iaşi, Lupu Nicholas – Calinic, de la Colegiul Naţional “Sfântul Sava” Bucureşti, Huţu F. Andreea-Erica, de la Colegiul Naţional Iaşi.
Lotul a beneficiat de o pregătire intensivă de o săptămână înaintea competiţiei, coordonată de profesorii Theodor Georgescu de la Universitatea din Bucureşti şi de Alexandru Dudău de la Colegiul Naţional “Gheorghe Şincai” Cluj-Napoca.
În acest an, la competiţie au participat 270 de liceeni: 159 din Italia şi 111 din alte 11 ţări europene: Belgia, Croaţia, Elveţia, Germania, Luxemburg, Olanda, Polonia, România, Serbia, Spania, Ungaria şi s-au acordat în total 19 distincţii (10 premii, ordonate ierarhic, şi 9 menţiuni de onoare).
Ministerul Educaţiei şi Cercetării sprijină participarea loturilor naţionale ale ţării la olimpiadele internaţionale prin acoperirea taxelor de participare şi a costurilor deplasărilor, diurnă aferentă zilelor de şedere, precum şi în organizarea şi desfăşurarea etapelor ce preced olimpiadele internaţionale – etapele locale/ judeţene/ municipale şi naţionale ale acestor competiţii.

