O nouă simulare pentru bacalaureat, la jumătatea lunii mai. Interviu cu ministrul Educației, duminică, ora 13:00, TVR INFO

18 April 2026, 19:56

Elevii de clasa a XII-a vor avea și ei o nouă simulare în liceele în care testarea iniţială nu a avut loc din cauza boicotului profesorilor.


Noua simulare va avea loc la jumătatea lunii mai, atunci când olimpicii şi sportivii susțin bacalaureatul. Pentru ca elevii să poată susţine această simulare, liceele trebuie să îşi anunţe intenţia de a participa. Anunţul a fost făcut de ministrul Educaţiei la emisiunea INFO EDU. Interviul integral va fi difuzat duminică, la ora 13.00, pe TVR INFO.

Mihai Dimian – ministrul Educaţiei şi Cercetării: Noi ne-am propus să oferim acest cadru în perioada organizării examenului de bacalaureat pentru elevii olimpici, la mijlocul lunii mai şi, dacă va exista interes din partea liceelor, putem să organizăm. Şi la această simulare noi am trimis către toate şcolile care nu au organizat invitaţia de a se înscrie şi de a înscrie elevii care doresc să participe, la fel vom proceda şi în cazul bacalaureatului, acestei simulări de bacalaureat şi vom trage concluziile la final. Am depus şi personal, dar şi colegii din minister, un efort considerabil în toată această perioadă pentru a organiza în aceste condiţii în care, sigur, există nemulțumiri multiple în rândul cadrelor didactice legate de măsurile care au fost luate anul trecut şi care au impact şi în acest an”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite