Mii de sârbi au protestat în orașul Novi Sad, la trei luni de la tragedia în care și-au pierdut viața 15 persoane

2 February 2025, 14:26 (actualizat 2 February 2025, 14:27)

Manifestanții au blocat cele trei poduri de peste Dunăre, în semn de protest față de ceea ce ei numesc corupția și incapacitatea guvernanților de a găsi un vinovat pentru catastrofa din 1 noiembrie anul trecut. Atunci, o placă de beton, de la copertina gării din Novi Sad, a căzut și a ucis 15 oameni nevinovați.

Manifestanții de la Novi Sad le cer autorităților de la Belgrad, în frunte cu președintele Alexander Vucici, să își asume responsabilitatea politică pentru tragedia care a lovit anul trecut acest oraș.

Protestatarii spun că această catastrofă a fost cauzată de corupție din instituțiile statului și de proasta administrare a lucrărilor de renovare a gării, activitate care a fost atribuita unei companii chinezești.

La manifestație nu au participat doar locuitorii din Novi Sad, ci și de mii de tineri, majoritatea studenți, care au venit, pe jos, de la Belgrad, dar și oameni din alte orașe ale Serbiei.

Până acum, demonstrațiile din Serbia au provocat demisia premierului Milos Vucevici, cel care în 2022, când lucrările de renovare ale gării au fost atribuite unei firme chinezești, era primarul orașului Novi Sad.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite