Studenții sârbi continuă demonstrațiile împotriva guvernului
Miile de studenți sârbi, care protestează față de politica autorităților de la Belgrad, au ajuns vineri seara la Novi Sad. Acolo, ei vor continua demonstrația împotriva președintelui țării, pe care îl acuză de fapte de corupție. Tinerii au plecat într-un marș de 80 de kilometri, între Belgrad și Novi Sad, în semn de protest față de tragedia din 1 noiembrie anul trecut. Atunci, 15 oameni au fost uciși în urma prăbușirii unei placi de beton, în fața gării din Novi Sad.
Marșul de protest a pornit din capitala Serbiei, Belgrad, către orașul Novi Sad. După câteva ore de mers, studenții s-au oprit, peste noapte, în orașul Stara Pazova, la jumătatea distanței dintre Belgrad și Novi Sad. Tinerii au fost primiți cu entuziasm de către locuitori.
Tinerii au fost așteptați cu mesele puse, pe marginea drumului. Tinerii și-au petrecut noaptea în corturi, pe stadionul din localitatea Stara Pazova.
Coloana de tineri s-a pus din nou în mișcare, spre orașul Novi Sad, unde vor fi organizate noi demonstrații împotriva regimului președintelui Alexander Vucic.
Protestatarii susțin că șeful statului este vinovat de fapte de corupție, care au dus la moartea celor 15 oameni în fața gării Novi Sad.

