Proteste la Novi Sad, Serbia. Manifestanții au cerut din nou alegeri anticipate

Mii de protestatari au avut confruntări cu forțele de ordine în Serbia, noaptea trecută. Poliția a folosit gaze lacrimogene și grenade paralizante pentru a-i dispersa pe protestatarii din zona campusului universitar din orașul Novi Sad. 42 de persoane au fost arestate. Demonstrațiile antiguvernamentale din Serbia durează de zece luni. In noiembrie 2024, 16 persoane au murit în Novi Sad, când acoperișul unei gări recent renovate s-a prăbușit.

Mii de sârbi au protestat în orașul Novi Sad, la trei luni de la tragedia în care și-au pierdut viața 15 persoane

Manifestanții au blocat cele trei poduri de peste Dunăre, în semn de protest față de ceea ce ei numesc corupția și incapacitatea guvernanților de a găsi un vinovat pentru catastrofa din 1 noiembrie anul trecut. Atunci, o placă de beton, de la copertina gării din Novi Sad, a căzut și a ucis 15 oameni nevinovați.

Ultima Oră

Cele mai citite