Proteste la Novi Sad. Demonstranții au ocupat podurile de peste Dunăre

2 February 2025, 21:38 (actualizat 2 February 2025, 21:52)

Timp de 24 de ore, orașul Novi Sad a fost inima protestelor față de regimul președintelui Alexander Vucic. Mii de sârbi au ieșit în stradă, la exact trei luni de la tragedia în care și-au pierdut viața 15 persoane, peste care s-a prăbușit o placă de beton de la copertina gării din Novi Sad. Manifestanții au blocat podurile de peste Dunăre, în semn de protest față de ceea ce ei numesc corupția și incapacitatea guvernanților de a găsi un vinovat pentru catastrofa din 1 noiembrie anul trecut.

Mii de oameni veniți din toată Serbia au protestat în centrul orașului Novi Sad și au blocat în mod simbolic podurile care traversează Dunărea. Tinerii vor o schimbare și promit că vor continuă manifestațiile de protest.

Manifestanții de la Novi Sad le cer autorităților de la Belgrad, în frunte cu președintele Alexander Vucic, să își asume responsabilitatea politică pentru tragedia care a lovit anul trecut acest oraș. Protestatarii spun că această catastrofă a fost cauzată de corupție din instituțiile statului și de proastă administrare a lucrărilor de renovare a gării, activitate care a fost atribuită unei companii chinezești.

La manifestație nu au participat doar locuitorii din Novi Sad, ci și de mii de tineri, majoritatea studenți, care au venit, pe jos, de la Belgrad, dar și oameni din alte orașe ale Serbiei.

Până acum, demonstrațiile din Serbia au provocat demisia premierului Milos Vucevic, cel care în 2022, când lucrările de renovare ale gării au fost atribuite unei firme chinezești, era primarul orașului Novi Sad.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite