METEO. Canicula persistă astăzi și mâine. Cod galben de instabilitate atmosferică până ora 23.00, în cea mai mare parte a Transilvaniei și local la munte
Nu scăpăm de caniculă, căldura rămâne greu de suportat în regiunile sudice, iar anumite zone ale țării sunt vizate de ploi torențiale și vijelii.
Valul de căldură va persista, în schimb meteorologii au emis noi atenționări de cod galben de instabilitate atmosferică până ora 23:00 în cea mai mare parte a Transilvaniei și local la munte pe unde vor fi averse torențiale, descărcări electrice și vijelii, cantitățile de apa vor depăși 40 de l/mp.
În schimb este emis și un cod galben de caniculă până la ora 21.00 în jumătatea sudică a Olteniei și Munteniei, iar disconfortul termic se va menține ridicat, temperaturile maxime vor fi în general de 35 de grade la umbră.
Așadar, vremea va fi în continuare caniculară în ținuturile sudice pe unde și indicele de temperatura umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități, iar în Banat, Crișana, Oltenia, Transilvania și zona montană se strâng norii în peisaj și vor aduce ploi torențiale, descărcări electrice și intensificări de scurta durata ale vântului, rafalele vor depăși 70 de km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 26 și 35 de grade.
În Capitală, căldura rămâne greu de suportat, atmosfera va fi înăbușitoare din cauza stresului termic ridicat iar termometrele vor indica 34 de grade la umbră.
La munte va persista vremea foarte caldă, însă instabilitatea va crește spre seară și vor fi averse abundente, descărcări electrice și posibil grindină.
Pe litoral vom avea vreme frumoasă cu soare în cea mai mare parte a zilei. Vântul va fi destul de insistent, iar maximele ating 29 de grade pe plaja și 24 de grade în apă.
În Peninsula Iberică vremea va fi călduroasă, iar în nord-vest,atmosfera va fi ușor instabilă și vor fi averse din loc în loc. Temperaturile mai cresc puțin față de ziua de ieri.
În Peninsula Scandinavă nu sunt schimbări notabile, instabilitatea va crește, iar prin unele zone vor fi ploi abundente vijelii și căderi de grindină. În restul continentului vremea va fi predominant frumoasă, iar în sud caniculară.
Mâine nu vom scăpa de caniculă, disconfortul termic și indicele de temperatură umezeală se vor menține ridicate în majoritatea regiunilor, excepție va face vestul țării pe unde sunt anunțate ploi, vijelii și grindină. Temperaturile maxime se vor încadra între 25 și 35 de grade.

