Medicii din Iran descriu situația din spitalele copleșite de numărul răniților, pe măsură ce protestele continuă

Protestele antiguvernamentale, din Iran au avut loc în zeci de localități / Profimedia Images
10 January 2026, 15:40 (actualizat 10 January 2026, 18:39)

Pe măsură ce protestele din Iran continuă, iar autoritățile iraniene au emis avertismente către protestatari, un medic și un cadru medical din două spitale au declarat pentru BBC că unitățile lor sunt copleșite de numărul mare de răniți.

Un medic a spus că un spital oftalmologic din Teheran a intrat în stare de criză, iar BBC a obținut și un mesaj de la un cadru medical dintr-un alt spital, care afirma că nu sunt suficienți chirurgi pentru a face față afluxului de pacienți.

Vineri, președintele SUA, Donald Trump, a declarat că Iranul se află într-o „mare încurcătură” și a avertizat: „mai bine să nu începeți să trageți, pentru că vom începe și noi să tragem”.

Iranul, într-o scrisoare adresată Consiliului de Securitate al ONU, a dat vina pe SUA pentru transformarea protestelor în ceea ce a numit „acte violente subversive și vandalism pe scară largă”.

Protestele antiguvernamentale, care au continuat și vineri, au avut loc în zeci de localități, iar două organizații pentru drepturile omului au raportat că cel puțin 50 de protestatari au fost uciși.

BBC și majoritatea celorlalte organizații internaționale de presă nu au voie să relateze din interiorul Iranului, iar țara se află sub o întrerupere aproape totală a internetului din seara zilei de joi, ceea ce face dificilă obținerea și verificarea informațiilor.

Un medic din Iran, care a contactat BBC prin internetul prin satelit Starlink vineri seară, a spus că Spitalul Farabi, principalul centru de oftalmologie din Teheran, a intrat în stare de criză, cu serviciile de urgență depășite.

Internările și intervențiile chirurgicale neurgente ar fi fost suspendate, iar personalul a fost chemat pentru a face față cazurilor de urgență.

BBC a obținut, de asemenea, un mesaj video și audio de la un cadru medical dintr-un spital din orașul Shiraz, din sud-vestul țării, transmis joi. Acesta a spus că un număr mare de persoane rănite erau aduse la spital și că unitatea nu avea suficienți chirurgi pentru a face față situației. El a susținut că mulți dintre răniți aveau plăgi prin împușcare la nivelul capului și al ochilor.

Un lucrător din domeniul sănătății de la un alt spital din Teheran a declarat, de asemenea, pentru BBC că printre pacienți se aflau victime ale împușcăturilor.

De la începutul protestelor, pe 28 decembrie, cel puțin 51 de protestatari, inclusiv șapte copii, și 21 de membri ai forțelor de securitate au fost uciși, potrivit agenției Human Rights Activist News Agency (HRANA), cu sediul în SUA. Peste 2.311 persoane au fost, de asemenea, arestate, a raportat organizația.

Organizația Iran Human Rights (IHRNGO), cu sediul în Norvegia, a declarat că cel puțin 51 de protestatari, inclusiv nouă copii, au fost uciși.

BBC Persian a verificat identitatea a 26 de protestatari uciși, inclusiv cinci copii.

Poliția iraniană a susținut că nimeni nu a fost ucis în noaptea de vineri spre sâmbătă în Teheran, deși a afirmat că 26 de clădiri au fost incendiate, iar pagubele materiale au fost foarte mari.

Purtătorul de cuvânt al secretarului general al ONU, Stéphane Dujarric, a declarat că Națiunile Unite sunt foarte îngrijorate de pierderile de vieți omenești.

„Oamenii de oriunde din lume au dreptul de a demonstra pașnic, iar guvernele au responsabilitatea de a proteja acest drept și de a se asigura că este respectat”, a spus el.

Președintele Franței, Emmanuel Macron, premierul Marii Britanii, Sir Keir Starmer, și cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, au publicat o declarație comună în care se afirmă: „Autoritățile iraniene au responsabilitatea de a-și proteja propria populație și trebuie să permită libertatea de exprimare și de întrunire pașnică, fără teama de represalii”.

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a rămas sfidător într-un discurs televizat vineri, afirmând: „Republica Islamică a ajuns la putere prin sângele câtorva sute de mii de oameni onorabili și nu va da înapoi în fața celor care neagă acest lucru”.

Ulterior, într-un discurs adresat susținătorilor săi și difuzat la televiziunea de stat, Khamenei a reiterat mesajul, spunând că Iranul „nu va ezita să se ocupe de elementele distructive”.

În contrast, fiul ultimului șah al Iranului, Reza Pahlavi, a descris protestele de vineri drept „magnifice” și i-a îndemnat pe iranieni să organizeze noi proteste țintite în weekend.

„Scopul nostru nu mai este doar să ieșim în stradă. Scopul este să ne pregătim să ocupăm și să menținem centrele orașelor”, a spus Pahlavi într-un mesaj video pe rețelele sociale.

Pahlavi, care are reședința în SUA, a declarat că se pregătește să se întoarcă în țară.

Fostul ambasador britanic în Iran, Sir Simon Gass, a declarat pentru emisiunea Today de la BBC Radio 4 că „nu ar trebui să ne grăbim prea mult” atunci când vorbim despre schimbarea regimului.

El a spus că lipsa unei opoziții organizate în interiorul Iranului înseamnă că oamenii nu au pe cineva în jurul căruia să se coaguleze ca alternativă la regimul actual.

Totuși, a adăugat că aceste proteste sunt diferite de cele anterioare, aducând „o mișcare mult mai largă de protestatari decât am văzut de obicei în trecut”, declanșată de faptul că oamenilor obișnuiți le este „aproape imposibil să-și asigure traiul din cauza dezastrului economic”.

La Casa Albă, vineri, Trump a declarat că administrația sa urmărește îndeaproape situația din Iran.

„Mi se pare că oamenii preiau controlul în anumite orașe despre care nimeni nu credea că acest lucru este posibil cu doar câteva săptămâni în urmă”, a spus el.

El a reiterat avertismentele anterioare adresate conducerii Iranului, spunând: „Îi vom lovi foarte dur acolo unde doare”. A adăugat că orice implicare a SUA nu ar însemna „trupe la sol”.

Joi, Trump a spus că îi va „lovi foarte dur” dacă „încep să omoare oameni”.

Vineri, SUA au declarat că ministrul de externe al Iranului este „delirant”, după ce acesta a acuzat Israelul și Washingtonul că alimentează protestele.

„Această declarație reflectă o încercare delirantă de a distrage atenția de la provocările uriașe cu care se confruntă regimul iranian pe plan intern”, a spus un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA, ca reacție la comentariile ministrului de externe Abbas Araghchi.

Sâmbătă dimineață, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a scris pe X: „Statele Unite sprijină oamenii curajoși ai Iranului”.

Activistul politic iranian Taghi Rahmani, care a petrecut 14 ani în închisoare în Iran și a cărui soție, laureata Premiului Nobel pentru Pace Narges Mohammadi, a fost rearestată în decembrie, a declarat pentru emisiunea Today că este sceptic în privința sprijinului american.

„Credem că intervenția străină va face opoziția dependentă”, a spus el. „Când opoziția devine dependentă, trebuie să sacrifici interesele naționale pentru acel guvern. Acest lucru nu va fi acceptabil pentru poporul iranian.”

Autoritățile de securitate și judiciare iraniene au emis vineri o serie de avertismente coordonate către protestatari, înăsprindu-și retorica și reluând un mesaj anterior de „zero toleranță” al principalului organism de securitate al țării, Consiliul Suprem de Securitate Națională.

Consiliul Național de Securitate al Iranului a declarat că vor fi luate „măsuri legale decisive și necesare” împotriva protestatarilor, pe care i-a descris drept „vandali înarmați”.

Aripa de informații a Corpului Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) a declarat că nu va tolera ceea ce a numit „acte teroriste”, afirmând că își va continua operațiunile „până la înfrângerea completă a planului inamicului”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite