Medicii cer un program naţional pentru obezitate. Boala nu poate fi tratată doar cu dietă şi mişcare. Dezechilibrul unor hormoni şi stresul, între cauze

23 January 2025, 22:10 (actualizat 27 January 2025, 14:49)

Românii sunt campioni europeni la capitolul kilograme în plus, potrivit ultimului raport privind sănătatea al Comisiei Europene. Unu din doi este supraponderal sau cu obezitate. Vorbim despre o boală cu multe cauze şi complicaţii care pot fi fatale. Experţii cer un program naţional pentru a o diagnostica şi trata corect. Dieta și mișcarea nu sunt suficiente pentru cei mai mulţi.

Adriana luptă de mulţi ani cu kilogramele în plus, pe fondul hipotiroidiei şi al unor emoţii puternice. A ţinut nenumărate diete stricte, dar a pus la loc mai mult.

Adriana Turea, preşedinta ENDO Pacienţi – Asociaţia Pacienţilor cu Boli Endocrine: Dădusem 13 kg jos şi am reuşit să mă menţin cam până la sfârşitul lunii august, anul trecut, după care nu am mai putut. Efectiv nu mai puteam. Teorie ştiu, ce-mi face bine, ce mă ajută să dau jos. Ai nevoie de sprijinul celor din jur. În momentul în care te văd, să nu spună: ia uite cât te-ai făcut! Ia uite şi nesimţita asta câtă este şi tot mănâncă!

Greutatea nu ţine doar de voinţă şi de stilul de viaţă, ci de mulţi factori. Cel putin 40 la sută sunt genetici.

Unele medicamente aduc kilograme în plus. Stresul şi suferinţa psihologică influenţează apetitul, iar asta nu se poate controla voluntar, spun medicii. Mulţi au un dezechilibru al hormonilor care reglează pofta de mâncare şi arderea caloriilor.

Andreea Ciudin Mihai, medic, Spitalul Univ. Vall Hebron Barcelona: Când spun le cere corpul dulce, asta se întâmplă din cauza unui dezechilibru de neurohormoni la nivelul creierului. Când spun că nu mănânc ca să fiu atât cât sunt au dreptate, pentru că pot avea un metabolism foarte lent. Noi îi vedem că mănâncă mari cantităţi de mâncare, dar asta e un simptom al deficitului acestor hormoni, nu o fac pentru că vor.

Grăsimea este un organ endocrin care, la un moment dat, începe să funcţioneze singur. Şi duce la diabet, boli de inimă, cancer, infertilitate şi alte aproape 200 de complicaţii.

Dacă nu e oprită la timp, obezitatea devine ireversibilă şi trebuie tratată toată viaţa, spun experţii. Un program national ar ajuta mulți oameni.

Prof. dr. Cătălina Poiană, medic primar endocrinolog, preşedinta Colegiului Medicilor din România: Ar scădea riscurile, chiar şi mortalitatea care poate apărea din cauza complicaţiilor. Uneori noi tratăm doar consecinţele.

Dr. Daciana Toma, medic de familie, vicepreşedintă Societatea Naţională de Medicina Familiei: Nu se decontează terapii pentru obezitate. Îl trimit în policlinică. Îl cântăreşte şi îi dă o hârtie cu recomandări să slăbeşti, să mănânci mai puţin.

Larisa Mezinu, vicepreşedinta CNAS: Orlistatum e medicamentul decontat, pentru grupa de vârstă 12-26 de ani.

Jumătate dintre români au deja un exces de ţesut adipos. Doi din zece suferă de obezitate. Şi tot mai mulţi au probleme.

Diana Brâncuş, jurnalist senior TVR: Bărbaţii români au cea mai mare rată de supraponderalitate dintre europeni. 58 la sută au kilograme în plus, mult peste media europeană. Şi româncele conduc topul feminin la acest capitol. 4 din 10 sunt supraponderale, faţă de 30 la sută – media europeană. Fără o schimbare a stilului de viaţă, pasul următor este obezitatea, cu complicaţiile inerente.

Peste jumătate dintre cei cu obezitate au avut cel puțin patru încercări de a slăbi, dar 25 la sută nu au reușit să se mențină mai mult de un an.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite