Măsuri fiscale. Cum vrea noul Guvern să aducă 21 de miliarde de lei la buget
Programul de guvernare al noului cabinet își propune ca până la finalul anului, în bugetul statului să ajungă în plus 21 de miliarde de lei. Mulți experți avertizează că majorarea TVA, una dintre posibilele măsuri, va aduce în mod direct bani în conturi, dar susțin că marea provocare o reprezintă reducerea cheltuielilor bugetare. Cel mai probabil vor fi și concedieri la stat, iar Guvernul va tăia din investiții.
Majorarea taxei pe valoare adăugată din luna iulie de la 19% la 21% ar aduce în bugetul statului șapte miliarde de lei, dacă s-ar aplica în a doua jumătate a acestui an. La alimente și medicamente, cotele de TVA ar urma să rămână neschimbate, 9%. Economiștii susțin că e nevoie de măsuri clare cât mai repede. Din ianuarie 2026, ar putea fi majorat și impozitul pe proprietate.
Adrian Negrescu, analist economic: În sectorul bugetar nu s-a tăiat absolut deloc, nu s-au redus cheltuielile publice, nu s-a limitat risipa. Am ajuns iarăși din nou la creșterea taxelor. Creșterea TVA-ului va însemna scumpiri, scumpiri mai ales că vin în cel mai prost moment cu putință, odată cu creșterea prețului la energia electrică, care va genera un val de inflație.
Tot din cea de-a doua jumătate a acestui an, Executivul ar putea majora impozitul pe dividente de la 10% la 16%. Este luată în calcul și creșterea impozitului pe profitul companiilor, care este acum de 16%.
Guvernul își va asuma răspunderea în Parlament pentru măsurile de austeritate. În unele instituții ale statului vor fi concedieri, pentru a fi reduse cheltuielile bugetare cu 5%. Totodată, noul Guvern va renunța la unele investiții.
Gabriel Biriș, avocat, specialist în fiscalitate: Creșterea TVA-ului, fără măsuri serioase de combatere a evaziunii, înseamnă că practic vor lăsa mai mulți bani în buzunarul hoților. Să nu uităm că astăzi România nu colectează nici măcar 70% din ceea ce ar trebui să colecteze, adică din TVA pe care noi îl plătim pentru bunurile și serviciile achiziționate.
Vineri, un reprezentant al Ministerului Finanțelor va explica experților Comisiei Europene ce măsuri fiscale vrea să ia România pentru a reduce deficitul bugetar de la 9% la 7% din Produsul Intern Brut. Pe data de 8 iulie, la reuniunea miniștrilor de Finanțe din țările UE, se va decide dacă măsurile anunțate de Guvernul de la București sunt eficiente și suficiente.

