Mark Rutte: Strâmtoarea Ormuz trebuie redeschisă urgent. Vom găsi o cale de a merge mai departe
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat că aliații sunt de acord asupra necesității menținerii deschise a Strâmtorii Ormuz, subliniind că blocarea acesteia reprezintă un risc major pentru economia globală și securitatea internațională.
În cadrul discuțiilor cu statele membre NATO, Rutte a evidențiat și preocupările legate de programul nuclear al Iranului, precum și importanța acțiunilor coordonate ale aliaților.
„Pe întregul teritoriu NATO, ce aud este că suntem cu toții de acord, am fost întotdeauna, că este esențial ca Iranul să nu pună mâna pe capabilități nucleare, rachete balistice și ce face Statele Unite în momentul acesta reduce aceste capabilități și este foarte important pentru securitatea europeană, a Orientului Mijlociu. Pentru Israel este vital, pentru că un Iran cu arme nucleare ar fi o amenințare groaznică pentru întregul Orient Mijlociu, pentru Israel, pentru toată lumea, a declarat Mark Rutte.
Dacă vorbim despre Strâmtoarea Ormuz, toată lumea este de acord: nu poate rămâne închisă, trebuie deschisă cât mai curând, este esențial pentru economia mondială și este inacceptabil ca o rută maritimă esențială să fie închisă sau foarte dificil de utilizat din cauza amenințărilor actuale. Asist, în cadrul aliaților, la discuții intense cu Statele Unite, discuții între aliați cu privire la opțiunea cea mai bună de a proceda în continuare. Sunt încrezător că aliații, ca întotdeauna, vor face totul pentru a sprijini interesele noastre comune, așa cum facem întotdeauna. Vom găsi o cale de a merge mai departe”, a declarat Mark Rutte.
Declarațiile vin în contextul escaladării tensiunilor din Orientul Mijlociu și al perturbărilor majore ale transportului maritim prin Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute energetice la nivel global.

