Marea Britanie și Norvegia, acorduri bilaterale pentru cooperare militară în zona Arcticii
Marea Britanie și Norvegia încep negocierile pentru un acord în domeniul apărării în zona Arcticii. Scopul acestei cooperări este contracararea acțiunilor ruse în regiune.
Ministrul britanic al Apărării s-a întâlnit cu omologul său norvegian la comandamentul comun norvegian, o fortăreață săpată adânc în versantul unui munte din apropierea orașului Bodo, din nordul statului norvegian, chiar deasupra Cercului Polar Arctic.
Ministrul britanic al Apărării a declarat în actualul context tensionat cu SUA, că țara sa este gata să își asume rolul de lider în ceea ce privește securitatea europeană. Regatul a fost cooptat deja la toate întrunirile pe securitate ale Uniunii Europene.
John Healey, Ministrul britanic al Apărării: Este o oportunitate întâlnită o dată la o generaţie, o şansă de a aprofunda parteneriatul militar şi industrial între cele două ţări. Am semnat azi un acord , o declaraţie care ne va ajuta să ajungem în profunzimea noii înţelegeri privind apărarea care va fi activ până în vară şi care va acoperi nevoile ambelor state şi ale altora pentru a proteja infrastructura submarină.

