Mama lui Navalnîi spune că a văzut trupul fiului său. Anchetatorii i-au cerut ca înmormântarea să fie secretă
Mama lui Alexei Navalnîi a declarat că i s-a arătat trupul neînsuflețit al fiului său, dar a adăugat că autoritățile ruse au făcut presiuni asupra ei pentru a fi de acord cu o înmormântare “secretă”, scrie BBC.
Într-un video, Ludmila Navalnîia a declarat că a fost adusă la morgă miercuri seară.
Ea a precizat că a semnat un certificat de deces. Echipa opozantului a declarat că pe certificatul de deces al politicianului scrie că acesta a murit din cauze naturale.
Mama politicianului a declarat că legea cere autorităților să predea corpul fiului ei, dar a spus că a fost “șantajată”.
Politicienii occidentali au reacţionat virulent, în urma morții lui Aleksei Navalnîi, și cer socoteală Rusiei
Ea a afirmat că autoritățile au stabilit condiții pentru înmormântarea fiului ei, inclusiv locul, ora și modul în care va fi înmormântat.
Ludmila Navalnîia, care a călătorit în orașul Salekhard în urma veștii morții fiului ei într-o colonie penală din apropiere, a mai spus că a fost amenințată de autorități.
“Privindu-mă în ochi, îmi spun că, dacă nu sunt de acord cu o înmormântare secretă, vor face ceva cu trupul fiului meu.
Președintele Joe Biden spune că Putin este responsabil pentru moartea lui Aleksei Navalnîi
Anchetatorul Voropaev mi-a spus deschis: “Timpul nu este de partea ta, cadavrul se descompune”.”
Ea a vorbit într-o înregistrare video postată pe canalul de YouTube al fiului ei decedat și și-a încheiat discursul cerând ca trupul acestuia să îi fie returnat.
Navalny a murit într-o colonie penitenciară în 16 februarie.

