Mai mulţi lideri europeni au transmis condoleanţe pentru accidentul feroviar din Spania. Premierul Pedro Sanchez: ”O noapte de profundă durere. Toate serviciile de urgență lucrează fără odihnă”
Mai mulţi lideri europeni şi-au exprimat duminică regretul faţă de “tragedia feroviară” din Spania în care cel puţin 39 de persoane şi-au pierdut viaţa din cauza coliziunii a două trenuri în Andaluzia (sudul ţării), incident care a provocat, de asemenea, zeci de răniţi şi 73 de persoane spitalizate, dintre care 24 în stare gravă, transmite EFE.
Premierul spaniol, Pedro Sanchez, va vizita locul accidentului în cursul zilei de astăzi, potrivit The Guardian.
El a scris pe X: ”O noapte de profundă durere pentru țara noastră din cauza tragicului accident feroviar din Adamuz. Doresc să transmit sincere condoleanțe familiilor și celor dragi victimelor. Niciun cuvânt nu poate alina o suferință atât de imensă, dar vreau ca ei să știe că întreaga țară este alături de ei în acest moment extrem de dificil. Toate serviciile de urgență lucrează în mod coordonat, fără odihnă.”
“O tragedie feroviară loveşte Andaluzia. Gândurile noastre sunt cu victimele, cu familiile lor şi cu întreg poporul spaniol. Franţa este alături de voi”, a scris şeful statului francez, Emmanuel Macron, pe reţeaua socială X.
Și preşedintele Nicuşor Dan a transmis condoleanţe, luni, poporului spaniol şi Regelui Felipe pentru victimele tragicului accident feroviar produs duminică seara.
Prim-ministrul Italiei, Giorgia Meloni, şi-a exprimat de asemenea “tristeţea” la aflarea veştii despre accident. “Italia împărtăşeşte durerea Spaniei pentru această tragedie. Gândurile noastre sunt cu victimele, răniţii şi familiile lor”, a declarat şefa guvernului italian.
La rândul său, preşedintele Consiliului European, Antonio Costa, s-a declarat “consternat” de accident şi şi-a exprimat “cea mai profundă solidaritate cu victimele, cu cei dragi lor şi cu poporul spaniol”.
Accidentul feroviar a avut loc în Adamuz (Andaluzia), când, din motive necunoscute, un tren al companiei Iryo a deraiat şi a lovit un tren Alvia al companiei Renfe. Conductorul celui de-al doilea tren se află printre cei decedaţi.
Accidentul este “bizar şi greu de explicat”, a declarat pentru mass-media ministrul transporturilor din Spania, Oscar Puente, deoarece trenul care a provocat coliziunea este relativ nou şi infrastructura fusese recent renovată.
Accidentul de duminică este cel mai grav dezastru feroviar petrecut în Spania din 2013, când 79 de persoane au murit şi alte 143 au fost rănite după ce un tren de mare viteză care parcurgea ruta Madrid-Ferrol a deraiat în apropiere de Santiago de Compostela, cauza accidentului fiind viteza excesivă.

