MAE: Doi români au fost răniți ușor în accidentul feroviar din Spania

Doi români au fost răniți ușor în accidentul feroviar din Spania, anunță MAE. Un tren de mare viteză care circula între Malaga și Madrid a deraiat și s-a prăbușit peste o altă garnitură în mișcare. Sute de călători erau la bord, iar câteva zeci au murit.

Liderii europeni au transmis condoleanţe pentru accidentul feroviar din Spania. Sanchez: ”O noapte de profundă durere”

Mai mulţi lideri europeni şi-au exprimat duminică regretul faţă de "tragedia feroviară" din Spania în care cel puţin 39 de persoane şi-au pierdut viaţa din cauza coliziunii a două trenuri în Andaluzia (sudul ţării), incident care a provocat, de asemenea, zeci de răniţi şi 73 de persoane spitalizate, dintre care 24 în stare gravă, transmite EFE.

Două trenuri s-au ciocnit frontal în Spania. Mecanicul uneia dintre garnituri a murit, 100 de persoane au fost rănite. Printre ele, și un român

Un nou accident feroviar în Spania. Un om a murit și 100 au fost răniți în urma coliziunii dintre două trenuri. Principala ipoteză este apariția unei succesiuni de "erori de natură umană". Potrivit Ministerului de Externe, în garnituri se aflau și 2 români. Unul a suferit răni ușoare, dar nu a avut nevoie de spitalizare, iar celălalt a scăpat nevătămat.

Ultima Oră

Cele mai citite