MAE: Câteva zeci de români şi familiile lor sunt în Siria, în siguranță
În acest moment, pe întreg teritoriul Siriei sunt câteva zeci de cetățeni români și membri ai familiilor acestora. Potrivit purtătorului de cuvânt al Ministerului de Externe, Ambasada României de la Damasc este în contact permanent cu ei. Și susține că diplomații noștri sunt în siguranță.
Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, numărul românilor care încă mai sunt în Siria este foarte mic. Mulți cetățeni au părăsit țara în cei 13 ani de război civil.
Andrei Țărnea, purtător de cuvânt al MAE: Colegii noștri de la Ambasada României la Damasc țin legătura în permanență cu cetățenii români aflați pe teritoriul Siriei. În acest moment, condițiile de securitate sunt volatile și complicate, în consecință, prioritate este siguranța, securitatea. La acest moment, nu se pune problema unor deplasări în siguranță.
Foarte mulți sirieni se bucură acum de fuga lui Bashar al-Assad, dar sunt îngrijorați de ce le-ar putea aduce ziua de mâine.
Bassam Kabbani are 68 de ani și, între 1977 și 1983, a studiat ingineria la București. Sirianul locuiește în centrul capitalei Damasc.
Bassam Kabbani, sirian care a studiat în România: Nimeni nu știe ce se va întâmpla.
Cum în partea de vest a Siriei puterea este acum în mâna unor jihadiști desprinși din Al-Qaeda, analiștii se tem ca nu cumva sirienii să aibă din nou parte de un califat.
Spectrul unui nou război civil este real, în condițiile în care, în țară, sunt foarte multe facțiuni cu agende și interese complet diferite.
Cdor.(r.) Valentin Mateiu, analist militar: Trecând peste aceste tensiuni care sunt majore, pot duce la război civil și în interiorul jihadiștilor și între jihadiști și kurzi. Ne uităm la elementul jucători în interiorul Siriei. Turcia, care i-a sprijinit și pe jihadiști și forțele sale islamiste, vrea să rezolve problema kurdă. De asemenea, avem Israelul. Israelul a lovit tot ceea ce ținea de capacitatea Siriei de a lovi strategic.
Și Iranul și Rusia au interese mari în Siria, mai ales că Moscova riscă să piardă controlul celor două baze deținute în țară.
SUA au și ele în jur de 1000 de militari în partea de est, care i-au sprijinit pe kurzi în lupta cu Stat Islamic, însă Trump a anunțat deja că i-ar putea retrage.

