Macron acuză SUA că încalcă regulile internaționale și avertizează asupra unui nou proces de „recolonizare”
Președintele Franței, Emmanuel Macron, acuză Statele Unite de tentativă de împărțire a lumii și chiar de participare la un nou proces de colonizare.
Emmanuel Macron s-a adresat astăzi diplomaților francezi, în discursul tradițional de început de an, și le-a explicat riscurile cu care Europa și Franța trebuie să se confrunte, într-un context în care regulile internaționale sunt încălcate sistematic.
„Trăim într-o lume a marilor puteri care sunt cu adevărat tentate să își împartă lumea. Cred că ceea ce s-a întâmplat în ultimele luni și chiar în ultimele zile confirmă acest lucru. Acesta este marele risc care amenință ordinea internațională în care trăim. Statele Unite sunt o putere care se delimitează treptat de unii dintre aliații săi și încalcă regulile internaționale, fie că este vorba despre comerț sau despre anumite chestiuni de securitate. Cred chiar că astăzi unii își asumă un proces de recolonizare”, a declarat Emmanuel Macron.

