Lupta grea cu obezitatea. 7 din 10 adulţi şi 4 din 10 copii au probleme cu greutatea, în România. Specialiştii cer un program special, cu gratuitate pentru terapiile care ajută la slăbit

16 March 2026, 09:59 (actualizat 16 March 2026, 11:38)

Tone de grăsime au fost date jos în puţinele centre care oferă sprijin gratuit anti-obezitate. E o boală care loveşte ca un tsunami şi la noi. 7 din 10 adulţi şi sute de mii de copii sunt prea grei. Şi pot face boli de inimă, de ficat, diabet, cancer şi nu numai. Specialiştii cer un program special, cu gratuitate pentru terapiile care ajută la slăbit. Astfel s-ar preveni şi cele peste 200 de complicaţii ale obezităţii şi decesele premature.

Alina nu a reușit să slăbească prin nicio metodă până să ajungă la Centrul de patologie metabolică de la Fundeni. O echipă multidisciplinară a ajutat-o să dea jos 30 de kilograme în 11 luni. Cu medicaţie, dietă personalizată şi disciplină în stilul de viaţă.

Alina Lupașcu, pacientă, director de corporație: Acest tratament farmacologic mi-a redus colesterolul. Acum sunt la modul excelent. E folosit împotriva oricărui timp de inflamaţii (…) şi în tratarea adicţiilor”.

Cei 1200 de pacienţi trataţi gratis în ultimul an la Fundeni au pierdut împreună în total, aproape două tone. Grăsimea în exces, mai ales pe abdomen şi pe organe, agresează tot corpul.

Dr. Alexandra Moise – gastroenterolog și nutriționist, Institutul Fundeni: “După ani de inflamaţie, (…) se poate ajunge la ciroză metabolică.  Nu în puţine rânduri diagnosticăm ciroză metabolică, care este o boală terminală”.

Excesul ponderal favorizează şi înfundarea vaselor de sânge şi creşte riscul de deces prin infarct miocardic, AVC şi nu numai.

Prof. dr. Liana Gheorghe – șefa secției Gastroenterologie, Institutul Fundeni: Obezitatea nu e o alegere, e o boală cronică complexă. Deschide uşa pentru peste 200 de afecţiuni”.

Tot mai mulţi folosesc injecţii pentru slăbit. Medicii spun că aceste tratamente reduc şi riscurile obezităţii.

Conf. dr. Carmen Beladan – cardiolog, Institutul C.C. Iliescu: Au efecte antiinflamatorii şi antiaterogene. Combaterea obezităţii înseamnă, până la urmă, salvarea inimilor”.

Prof. dr. Dragoș Vinereanu – șeful secției Cardiologie, SUUB: Controlează diabetul zaharat, hipertensiunea arterială. Are şi alte avantaje legate de protecţia renală, hepatică, reducerea complicaţiilor ortopedice”.

Prof. dr. Monica Cîrstoiu – șefa clinicii de obstetrică-ginecologie SUUB: „Scăderea în greutate îţi echilibrează partea hormonală.  În momentul în care eşti obeză, ai toate şansele să fii infertilă”.

Terapiile injectabile, indicate celor obezi sau supraponderali cu comorbidităţi, reduc hormonal apetitul. Dar nu ajută dacă mănânci greşit.

Prof. dr. Diana Păun, șefa secției Endocrinologie, SUUB: „Există o obligaţie ca înainte de începerea tratamentului să se realizeze o serie de dozări hormonale, cea mai importantă este calcitonina. Un program naţional care să asigure măcar o parte din finanţare ar ajuta foarte mult”.

Marilena Debu, președintele Asociației Pacienților cu Afecțiuni Hepatice: Aceste servicii trebuie decontate. Salvăm foarte mulţi bani”.

Prof. dr. Viorel Jinga, rectorul UMF „Carol Davila”, București:Prin slăbire nu mai apar acele comorbidităţi, nu mai apar multe zile de spitalizare”.

Îngrijorător e că tot mai mulţi copii au exces ponderal. Şi ei nu pot fi ajutaţi cu medicamente. Aşa că prevenţia e cheia.

Prof. dr. Cătălina Poiană, președintele Colegiului Medicilor din România: “Încep să se găsească, corelat cu indicele de masă corporală crescut, profil lipidic de tip aterogen, hipertensiune arterială, diabet zaharat de tip 2 la vârste la care nu ne aşteptam să fie. Fiind o boală cronică, obezitatea, de cele mai multe ori, nu poate fi controlată doar prin managementul stilului de viaţă”.

Medicii ne-au dezvăluit şi secretul succesului pe termen lung în lupta cu kilogramele în plus. Este echilibrul între patru piloni: mâncare, mişcare, hidratare şi odihnă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite