Lituania: Guvernul de coaliţie de centru-stânga şi-a prezentat demisia

Vilnius, Lituania / Profimedia Images
23 June 2026, 11:52

Guvernul de coaliţie de centru-stânga din Lituania condus de prim-ministrul Inga Ruginiene şi-a prezentat marţi demisia pentru a permite formarea unei noi alianţe guvernamentale de trei partide, după excluderea recentă a partidului populist Zorii Nemunas ca partener, fiind al doilea executiv care se dizolvă după alegerile din 2024, informează EFE.

Ruginiene va conduce un guvern interimar până când se va forma o nouă coaliţie condusă de colegul ei şi liderul Social-Democraţilor (LSDP), Mindaugas Sinkevicius.

Demisia actualului executiv era de aşteptat după ce, pe 18 mai, trei partide politice lituaniene de orientare ecologistă şi de centru-stânga au semnat un acord de coaliţie condus de Sinkevicius. 

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite