Lituania: Guvernul de coaliţie de centru-stânga şi-a prezentat demisia
Guvernul de coaliţie de centru-stânga din Lituania condus de prim-ministrul Inga Ruginiene şi-a prezentat marţi demisia pentru a permite formarea unei noi alianţe guvernamentale de trei partide, după excluderea recentă a partidului populist Zorii Nemunas ca partener, fiind al doilea executiv care se dizolvă după alegerile din 2024, informează EFE.
Ruginiene va conduce un guvern interimar până când se va forma o nouă coaliţie condusă de colegul ei şi liderul Social-Democraţilor (LSDP), Mindaugas Sinkevicius.
Demisia actualului executiv era de aşteptat după ce, pe 18 mai, trei partide politice lituaniene de orientare ecologistă şi de centru-stânga au semnat un acord de coaliţie condus de Sinkevicius.
sursa Agerpres

