La Timișoara s-a deschis un centru integrat de tratare a obezității, singurul dintr-un spital de stat din România

15 March 2025, 18:18 (actualizat 16 March 2025, 11:15)

Aproape un sfert dintre români suferă de obezitate, iar la nivel mondial, datele sunt la fel de alarmante – 70% dintre adulți au un indice de masă corporală crescut. E nevoie de măsuri care măcar să încetinească ritmul de creștere a numărului de cazuri de persoane supraponderale sau cu obezitate. De luni, la Timișoara, va funcționa un centru integrat de management al obezității, singurul dintr-un spital de stat din România. Pacienții vor beneficia de toate serviciile, gratuit.

Claudia Corsei are 37 de ani și e din Timișoara. De mică a avut probleme cu greutatea, iar în timp a încercat nenumărate diete, fără rezultate, însă. Analize recente i-au arătat că are și probleme de sănătate, așa că e obligatoriu să slăbească. Demersul pe cont propriu a fost costisitor.

Claudia Corsei, pacient: “Au fost dezavantaje financiare, a trebuit să plătesc la particular analize și nu am prins la stat programări. Acest centru chiar ar facilita lucrurile, și financiar și din punct de vedere al timpului.”

La Timișoara, persoanele cu obezitate sau supraponderale vor beneficia gratuit de diagnostic și tratament în noul centru integrat de management al obezității.

Prof. dr. Dorel Săndesc, manager, Spitalul Județean din Timișoara: “Medicul de specialitate de diabet-nutriție devine managerul de caz și-l programează la serviciile de care pacientul are nevoie.”

Abordarea centrului va fi multidisciplinară și personalizată, cu medici din diabet, nutriție și boli metabolice, endocrinologie, cardiologie, gastroenterologie, nutriție și dietetică, psihologie, pneumologie, reabilitare medicală și chirugie metabolică.

Prof. dr. Bogdan Timar, președintele Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice: “Niciodată o persoană cu obezitate nu are doar obezitate. Are frecvent complicații metabolice, obezitatea reprezintă probabil 75% – 80% din totalul cazurilor ce ajung la diabetul zaharat de tip II, o persoană cu obezitate trebuie să fie evaluată de toți acești specialiști.”

Obezitatea e cauza multor probleme de sănătate grave care pot duce ulterior la scăderea calității vieții și chiar la deces.

Prof. dr. Dana Stoian, medic primar endocrinolog: “Unii vor dezvolta diabet, alții complicații endocrine, transformare chistică a ovarului sau hipogonadism la bărbat, sau patologie cardiovasculară, ori demență vasculară”.

Deocamdată doar adulții vor fi tratați în noul centru din Timișoara.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite