Kilometri de speranță, pe Via Transilvanica. Alex Ungureanu, ziua 20 pe “drumul care unește”

20 August 2025, 19:07 (actualizat 20 August 2025, 19:49)

Din 1400 de kilometri, colegul nostru, Alex Ungureanu a parcurs până acum pe Via Transilvanica aproape un sfert. Dar şi zilele de pauză sunt importante. Așa că Alex s-a oprit și la Sovata. Povestea lui și dorința de a-i ajuta pe copiii bolnavi i-a impresionat pe cei care l-au primit cu brațele deschise, la fel cum fac cu toți cei care pleacă pe “drumul care unește.”

După 360 de kilometri parcurși pe jos, colegul nostru, Alex Ungureanu, a luat o pauză și s-a plimbat cu Mocanița de la Sovata. O călătorie de 14 kilometri, la poalele munților Gurghiu, cu trenul cu aburi.

Mii de persoane au ales, în ultimii, ani să parcurgă măcar o parte din Via Transilvanica.

Pentru Alex, este cea de-a 20-a zi în care, cu rucsacul în spate, traversează România. Iar la finalul drumului va dona câte un leu pentru fiecare kilometru, astfel încât cei mici și cu probleme de sănătate grave să poată fi tratați într-un spital dotat cu tot ce e nevoie.

Violeta Teban, jurnalist TVR Târgu Mureș: Via Transilvanica, botezat de părinții lui Tibi și Alin Ușeriu ca “drumul care unește”, unește nu doar sute de localități din zeci de județe de-a lungul celor 1400 de km de la Putna la Drobeta, dar unește și oameni.

Alex Ungureanu, cameraman TVR: Dorim să strângem fonduri și bănuți prin asociația Dăruiește Viața, să construim un campus medical la Spitalul Marie Curie din București. Mi-am setat să îmi dedic puterile și forțele în sprijinul celor mici. Făcând astfel de proiecte ies din zona de comfort, parcurg kilometri, de data asta pe jos.

Pe rețelele de socializare și pe tvrinfo.ro puteți găsi un link prin care puteți susține și dona bani pentru cauza celor de la Dăruiește Viața – construirea unui campus medical pediatric la Spitalul Marie Curie din București.

Până acum, drumul nu a fost unul ușor, dar cei care i s-au alăturat au făcut ca timpul să treacă mai repede, iar greutățile să fie mai ușor de depășit.

Alex Ungureanu, cameraman TVR: Am întâlnit și am avut provocări atât fizice cât și mentale, am avut porțiuni de traseu în care am mers singur, eu cu mine și cu gândurile mele, urmărit de umbra mea, am avut câteva jocuri, ca să îmi țin de urât vorbeam pur și simplu cu umbra, care cum mă urmarea și îi ziceam să țină pasul cu mine. Am avut și ploaie, a fost binevenită, că pe ploaie mergi altfel, chiar dacă am avut traseu umed și cu noroi, pentru mine nu a fost un impediment. Am mers mai departe.

Aproape un sfert de drum e deja parcurs, dar ziua de pauză trebuie recuperată. Așa că Alex a pus din nou rucsacul pe umeri și a plecat spre Drobeta Turnu Severin.

“Mi s-au alăturat și alți doi drumeți, în urma cu câteva zile ne-am intersectat pe traseu și am zis să pornim împreuna la drum. Vom ajunge la Praid și mai departe spre.. vrem să facem două etape într-o zi. Vom avea de parcurs 33 de km. Față de ce am întâlnit până acum, Bucovina a fost cea mai mare provocare, sunt porțiuni de traseu dificile, terenul se simte un pic mai domol, urcările sunt mai așezate. Urmează ținutul secuiesc.”

Campania Televiziunii Române se desfășoară în parteneriat cu Asociația „Dăruiește Viață”. Puteți sa îl sprijiniți pe Alexandru Ungureanu pe site-ul Dăruiește Viață, AICI.

CITIȚI ȘI: 1400 de kilometri pentru viață. Colegul nostru Alexandru Ungureanu parcurge Via Transilvanica, în sprijinul copiilor în suferință

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite